7 Ağustos 2008 Perşembe

Constantinapol ve İstanbuldan Öncesi


Yenikapı Marmaray Müzesi Antik Çağ Tüp geçit

Marmaray Kazıları ve istanbul

Yenikapı'da Marmaray ve Metro projeleri kapsamında kurtarma kazıları başladığında elbette arkeologlar heyecan içinde kazıları bekliyorlardı. Zira hiçbir zaman ülkemizde arkeolojik kazılar için böyle bir imkan doğmayacaktı.

Büyük ihtimalle arkeologlar bu dolgu toprak alanlarda bu denli batık cenneti bulabileceklerini düşünmemişlerdi. Kazının yapılmasıyla birlikte Arkeologların gün ışığına çıkardığı batıkların sayısının 31'e ulaşmasıyla birlikte Yenikapı'nın, Doğu Roma İmparatorluğu döneminde dünyanın en önemli limanlarından biri olduğu görüşü belirmeye başladı. Bunlar daha ne ki demek istiyorum. Belkide tarihi yeniden yazdıracak eserlerle karşılaşacağız.

Kazı çalışmaları sonucunda, dünya arkeolojisi açısından çok önemli olan ve asırlardır bilinmeyen gizli geçitler, mezarlar, kiliseler, Tunç Çağı eserleri, limanlar, tekneler ve surlar çok önemli bilgi, belgelere sahip olacağız. Hatta paleotik çağa ait insanlar bile bulacağız kim bilir.

Marmaray kazıları ve Marmaray müzesi

Bu proje olmasaydı, belki de bu buluntular hiçbir zaman bilinemeyecek ve tarihin derinliklerinde yok olacaktı. Henüz 3 metre olan kazıların daha derine inilmesi durumunda şaşıracağımız çok şey olacak. Tarihe not düşmüş olalım.

Daha bunun Boğazı var Üsküdar'ı var bu Marmaray Kazılarından bize bir müze çıkacak sanki haydi hayırlısı. Estambul sen çok şanslısın. Belki de biz İstanboel'de olduğumuz için şanslıyız.

Fotoğraf Kaynak: arkitera