6 Eylül 2008 Cumartesi

Hicaz Demiryolu

Albaraka Türk Finans kurumu
Ah caz ah Hicaz
İnsan bazen geçmişi o sarımtırak resimlerde görünce hüzünlenir. Özellikle imparatorluk geçmişi olan bizler için imparatorluk mirasını ait yerleri görünce bu hüzünleniyoruz. Bağdat, Hicaz harap. Umarız Şam'ın kaderi Bağdat'a benzemez.

Hicaz Demiryolu Sergisi 

Albaraka Türk’ü tebrik etmek lazım. Güzel bir sanat projesi, toplumdan aldığın kadar topluma vermen lazım. Hicaz Demiryolu Fotoğrafları Sergisi Haydarpaşa Tren Garı’nda 01.09.2008 tarihinde açıldı. Herkese tavsiye ederim, geçmişinizi gidin görün.

İstanbul’dan Anadolu’ya, Bağdat ve Şam’dan kutsal kentler Mekke ve Medine’ye kadar uzanan ve tüm dünyada hayranlık uyandıran 100 yıllık tarihindeki değişiminde eski ve yeni fotoğraflarına yer veriliyor. 

1 Eylül 1908 tarihinde açılan Hicaz Demiryolu projesinin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde gerçekleşen sergi, yolculukların başlangıç ve bitiş noktası olarak kabul edilen Haydarpaşa Garı’nda düzenlenmesi açısından da ayrı bir önem taşıyor. Aslında güzel bir fotoğraf arşiv çalışması! İmkanımız olsa da bu fotoğrafları alabilsek.

İstanbul estambul olalı neler görmüş geçirmiş, hey gidi günler hey!