29 Ekim 2008 Çarşamba

İstanbul'un en Lezzetli Hamsisi Sariyer'de


Fotoğraf:Fatih Pınar
Boğazin En Mavi İlçesi
Sarıyer İstanbul'un bir ilçesidir. Güneyde Beşiktaş, batıda Şişli ve Eyüp ilçeleri ile doğuda İstanbul Boğazı, kuzeyde Karadeniz ile çevrelidir.
Kıyıda bulunan mahalleler (Kuzeyden güneye): Kısırkaya , Gümüşdere
Kilyos , Demirciköy , Rumelifeneri ,Garipçe , Rumelikavağı , Yenimahalle Merkez Mahallesi, Sarıyer , Büyükdere , Çayırbaşı , Kireçburnu , Tarabya , Yeniköy , İstinye ,Emirgan ,Baltalimanı , Rumelihisarı Sarıyer'in Boğaz'a kıyısı olan semtleridir.

Sarıyer'ın, Karadeniz ve Boğaz kıyısındaki plajları, yaz aylarında bir turistik cazibe merkezi halini alır. Ayrıca yalıları ve Bizans surları ile tarihi alt yapısı oldukca cazibedardır.
Rumeli Hisarı, Atlı Köşk, Sadberk Hanım Müzesi, sivil mimari örneği yalıları, iskeleleri, kiliseleri, su kemerleri ve doğasıyla Sarıyer, İstanbul ili içerisinde önemli bir turistik güzergahtır. Ayrıca Rumeli Feneri'ndeki Ceneviz kaleside görülmeye değer yerlerindendir.

Abstract:
Sarıyer is the northernmost district of İstanbul on the European side of the city. With a long shore along the water, the district boasts both a beautiful coastline and a lush forest. The Sarıyer district is a huge area consisting of the villages on the European side of the Bosphorus from Rumelifeneri, down through Tarabya, Yeniköy, Istinye, Emirgan to Rumelihisarı. Sarıyer also administers the Black Sea coast to the west of the mouth of the Bosphorus including the village of Kilyos. Its neighbours are Eyüp the northwest, Beşiktaş the south and Şişli the west. Sarıyer has a population of approximately 260,000