25 Ocak 2010 Pazartesi

2010 Avrupa Kültür Başkentliği


2010 İstanbul Avrupa kültür Başkentliği Ajansı

Avrupa Kültür Başkentleri


Avrupa Kültür Başkenti kavramı ilk kez, 1980’lerde ortaya çıkmıştır. Dönemin Yunanistan Kültür Bakanı Melina Mercouri’nin önerisinin Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi tarafından benimsenmesiyle Avrupa kültürüne değer katan, Avrupa’ya katkı sağlayan kentlere verilmeye başlanan bu unvana ilk kez 1985’te Atina sahip olmuştur. Bu unvan, 1985-2000 yılları arasında AB’ye üye ülkelerin kentlerinden birine verilmiştir. 2000 yılına gelindiğinde ise, yeni bin yıl nedeniyle, Avrupa Kültür Başkenti unvanı hem aynı yılda birden fazla kente, hem de AB adayı olan ülkelerin kentlerine verilmeye başlanmıştır. 

Umarım İstanbul Avrupa Kültür Başkenti hastalıklı ruh halimizi kurbanı olmaz. Yani ne demek istiyorum. Kayırma, abuk subuk insanlara iş vermenin müessesi haline gelmez. Umarım kalıcı şeyler üretilir. 

Avrupa Kültür Başkenti Projesi tarihinde bir İlk...Estambul’un, Avrupa Kültür Başkenti yolculuğu da, yeni bin yıl nedeniyle, AB adayı olan ülkelerin kentlerine Avrupa Kültür Başkenti unvanı verilme kararıyla birlikte başlamıştır. 13 Kasım 2006 günü Avrupa Parlamentosu’nun görüşü ve Avrupa Birliği Kültür Bakanları Konseyi’nin onayıyla İstanbul’un, 2010 Avrupa Kültür Başkenti olduğu ilan edilmiştir. Hayırlı olsun! Umarım proje kapsamında yeni eserler çok güzel kitaplar ortaya çıkar.