8 Ekim 2010 Cuma

Çok Yaşa Google


BU SABAH YAĞMUR VAR İSTANBUL'DA JOHN LENNON

Biraz önce farkettim. Google logosu bugün John Lennon’a tahsis etmiş. İçim burkuldu 65 yaşını tamamlayamadan pass away olan john Lennon’un bir sözünü hiç unutamam
hayat biz gelecek hakkında planlar yaparken başımızdan geçendir” diyecek kadar bilge ve dünya insanıydı. Eşi Yoko ile tatlı tatlı yaşarken. 1980 yılında Manhattan’daki apartmanın önünde sırtından beş kurşunla vurarak öldürülmüştü. Hep düşünmüştüm bunu yapan nasıl yapar insan diye. Katil banka memuru Chapman yıllar sonra onu nasıl öldürdüğünü bir belgesele söyle anlatmıştı:
“Bu mutlak bir ihtiyaçtı. Kendimi engellemek için hiçbir şey yapamazdım, tüm ruhumla ve bilincimle buna tamamen inanmıştım. Bu, bir tren gibiydi, hiçbir şeyin durduramayacağı, makinisti olmayan bir tren.”

Beautifull Boy

Close your eyes,
Have no fear,
The monsters gone,
He's on the run and your daddy's here,

Beautiful,
Beautiful, beautiful,
Beautiful boy,

Before you go to sleep,
Say a little prayer,
Every day in every way,
It's getting better and better,

Beautiful,
Beautiful, beautiful,
Beautiful boy

Abstract:
Jonh Lennon Anniversary. John Lennon lived with his mother, Julia, until his father, Fred Lennon, walked out on the family. Julia Lennon decided that she was unable to care for John as well as she should and gave him to her sister Mimi, who lived nearby at 251 Menlove Avenue. Julia Lennon was killed when she was struck by a car driven by an off-duty police officer when John was just 16 years old. Lennon's aunt Mimi was able to get John accepted into the Liverpool College of Art by showing them some of his drawings. John grew to hate art school and became increasingly interested in music and singers like Elvis Presley and Buddy Holly. Eventually, in the late 1950s, Lennon formed his own skiffle group called The Quarry Men, which later became The Beatles.