21 Ekim 2010 Perşembe

J-J TEKEL'e Bir Alkış Rica ediyorum!


1890 yılında İsviçreli Walter ve Adolf Bomonti kardeşler tarafından İstanbul Şişli'de 120 yıl önce bu topraklarda biranın “B” si bile yokken doğar. Öyle olur böyle olur, 1994 yılına kadar TEKEL Bomonti Birası'nı alır götürür. Her nedense TEKEL Bomonti Bira adını markası olarak tescil ettirmez. Bu ihmali iyi değerlendiren Anadolu Grubu Efes Pilsen markanın haklarını alır. Bundan sonrada Bomonti Birası Türkiye’nin ve Dünyanın en iyi markalarından biri olur diye umuyorum. Anadolu Grubu bu bira için gönlümün orta yerin Asmalı Mescit sokağında bir ‘bira evi’ de açacakmış. Aslında güzel fikir. Yakup, Refik, Sofyalı Restaurant’tan sonra bir güzel mekân daha olacak demek ki.
Kökleri Cumhuriyetten de öteye giden Bomonti Birası'nın yeniden dirilişine şahit oluyoruz. Arkasında böyle bir tarih ve Anadolu Efes Grubu gibi işini iyi yapanlar olunca marka konumlandırması gayet kolay oldu. Bazıları “Tarihe Meydan Okuyan Bira” sloganının altındaki biranın 1890’da sunulan bira ile herhangi bir benzerlik göstermemektedir ibaresinin uyuşmadığı söylenmesi çok da önem arzetmiyor hatta olumlu katkı sağladığını bile söylemek mümkün.
 Şişe tasarımı da pek güzel! Tebrikler. Bomonti Bira Fabrikasını Çelebi Holding, Marriott Bomonti Hotel Convention Center olarak kullanmak istediğini biliyorduk. Henüz bir gelişme olmadı. Four Season gibi başarılı bir iş yapılmış olur.