6 Ocak 2011 Perşembe

Dokunulmazlar!


Küçükçekmece Gölü’nün kıyısında bulunan viyadükten geçerken aşağıda iğreti çadırlarda yaşayan Çingeneler’i sanırım bir çok İstanbullu görmüştür. Minik çadırlarında maruz kaldıkları soğuk ve sıcağı oradan geçerken hisseder empati kurarım. Çingeneler insanlık ailesinin ayrılmaz bir parçasıdırlar. En gerçek ve doğru manasıyla Çingeneler göçebe zanaatçı ataların çocuklarıdır. Bana göre dünyada özgün kalabilmiş yegâne milletir.
Çingenelere Bizanslılar dokunulmaz anlamına gelen “athinganoi” adını verdiler.  O kadar çok korkmuşlardı ki onlara böylesine bir isim taktılar. Kulaktan kulağa yayıldı bu isim. Bundan sonra her gittikleri ülkede Gipsy, Zigeuner, Cigani gibi değişik isimler aldılar.
Çingeneler bu haksızlıklardan kurtulmak için her yolu denediler. “Biz yalnızca Çingene değiliz insanız." Dediler. Çingenelerin konuştuğu dillerden birinde insan “Rom” demekti. Onlar da insanlara biz “Romanız” dediler yani sizden bir farkımız yok. Bugün iki kavramdan yaygın olarak kullanılanı “Roman” dır. Kendileri böyle uygun görüyorsa ne ala fakat Çingene kavramı onları daha net ve iyi ifade ediyor da sırf çağrışımları kötü olduğu için kullanmaktan imtina ediyorlarsa bu ayıp toplumumuza yeter. Milliyetteki habere göre Bursa Millet Vekili Ali Koyuncu ve arkadaşlarının verdikleri teklifle yasada yer alan Çingene tabiri çıkarılıyor. Yerinde bir çalışma Türk Çingeneleri bunu fazlasıyla hak etmişti.
Ah ah… İspanyol Çingenelerinden oluşan Rumba-Flamenko’nun kralı Gipsy King’e kim hayran olmadı. Şaban Bayramoviç çıksa gelse kulağımıza kulağımıza üflese ne yaman olur.
Abstract
The Romani are an ethnic group living mostly in Europe, who trace their origins to the Indian Subcontinent. The Romani are widely dispersed, with their largest concentrated populations in Europe, especially the Roma of Central and Eastern Europe and Anatolia. The Romani language is divided into several dialects, which add up to an estimated number of speakers larger than two million.