13 Ocak 2011 Perşembe

Anadolu İstanbul Avrupa Etkileşimleri sergisi


Mart ayına kadar İstanbul’da harika bir sergi var. Yazının Anadolu’ya girdiği ve aydınlanmanın başladığı yer olan Kültepe/Kaniş/Neşa’yı bu sergi ile tanıma fırsatı bulacaksınız.   Anadolu halkının ilk kez yazıyla karşılaştığı Anadolu’nun ön sözünün yazıldığı yıllara gideceksiniz. Tavsiye ederim 29 Martta sergi sona eriyor isteseniz bu fırsatı başka zamanda yakalayamazsın ey İstanbul İnsanı! Çünkü farklı müzelerdeki eserler  bir araya getirilmiş. Daha önce gitmeyenler için söylüyorum Aya İrini Topkapı Sarayı’nın bahçesindedir.
Bu arada dipnot olarak düşeyim Kültepe/Kaniş/Neşe nedir? Bunlar birer “Karum” dur. Karum Asur dilinde liman anlamına gelir. Yapma ya Kayseride deniz mi vardır diyebilirsiniz haklı olarak. Aslında tam anlamı ticaret merkezi demek. Mesela Ankara’da  Karum adlı bir alışveriş merkezi vardır. Bu adı veren işadamını tebrik etmek lazım. İstanbul Swiss Hotel’de yapılan bir toplantıya katılmıştım. Kültepe’de kazılar yapan bir hocamız sunum yapmıştı da hayran kalmıştım. Asurlu tüccarlara. Bugün hala öyle arşivleme sistemleri yapamıyoruz.
Abstract
It was these Assyrian traders who first introduced writing to Anatolia, for business could hardly be transacted without documentation. Purchases and sales, orders, credits, and exchanges were all recorded in Akkadian cuneiform writing on clay tablets. On these tablets the name of the city was written as well; Boğazköy was still-or already, we had better say-Hattush. Note , exhibition is in St. Irini . Aya Irini Museum is located in the first courtyard of Topkapi Palace as one of the most magnificent and greatest Byzantine churches along with St. Sophia (Aya Sofya).