31 Mart 2011 Perşembe

Çanlar tatil için çalardı

“İstanbul’da tam 168 resmi izin günü var. Cumaları Müslümanların, Cumartesileri Yahudilerin, Pazar günü Hıristiyanların tatil günü. Ayrıca Katoliklerin, Müslümanların ve Yahudilerin hafta içinde dini bayramları var. Yahudilerin hafta içi bayramları da cabası. Bu yüzden İstanbul’da her delikanlının emeli, bir punduna getirip banka memuru olmak.”

Evet yukarıdaki satırlar bütün dünyada ün salan, filmlere konu olan romanların yazarı Ernest Hemingway’in savaş muhabiriyken geldiği İstanbul’da aldığı notlardan. Şimdi o tatiller yalan oldu! Bankacılar satış peşinde derbeder. Daha neler neler yazmış bu ünlü kalem dillere destan, onları da sonra yazacağım. Mustafa Kemal ve arkadaşları için yaptığı değerlendirmeleri okuyunca gülmemek elde değil. Tarih "bir avuç milliyetçi" dediği Mustafa Kemal ve arkadaşlarını haklı çıkardı.

Abstract

Ernest Hemingway was a 23 years old, when he came to Istanbul in 1922. He was a war reporter. He took many notes about Istanbul. I shared his notes about İstanbul’s ethnic and religious holidays.