7 Nisan 2011 Perşembe

Kurbağalıdere de değişen bir şey yok!

Bakın 1925 yılında çizilen bir İstanbul karikatüründe Kadıköy Kurbağalıdere nasıl anlatılıyor!
Hacivat: Aferin Kadıköylüler, Şehremanetinden(belediye) ümidi kesince elleriyle temizlemeye başladılar.
Karagöz: Emekleri var olsun, fakat korkarım ki Şehremaneti böyle çalıştıklarını görürse ruhsatiye almadınız diye yakalarına yapışmasın!

Bildiğiniz üzere, Kurbağalı dere diğer adıyla Kuşdili Deresi kayışdağı eteklerinden topladığı Ümraniye'nin arka mahallerinden,Kalamış koyundan Marmara Denizi'ne dökülür. Bugün bu espriler bize primitif gelebilir amma velakin 85 yılda değişen herhangi bir şeyin olmaması insanı dehşet içinde bırakmaktadır. Bakın işte haberin metni bu linkte. Zavallı bir işçi bu derenin taşması sonucu sele kapılarak öldü.

Vapur'da Kadıköy'e geçerken kızın biri kikirdeyerek "b..klu dere" işte ne olacak gibi bir laf etti. Şimdi o kızı çevirip desen ki "çok haklısın bunun içine eden insan olduğuna göre, çok yerinde bir tespit yaptın, afferin al sana madalya" öyle dumur olup kalacak. Dilin kemiği yok elbet! Ama tespit kurbağalar açısından olumlu en azından aşağılanmaktan kurtulmuş olurlar "b..klu dere" sıfatı bu sıfata sebep olanlara daha çok yakışıyor. 

Abstract

This cartoon is about Kadikoy Kurbağalı Dere. It drawn on 1925 but nothing as changed yet. You know Kadıköy is an older settlement than those on the European side of the city of Istanbul.

Fotoğraf Kaynak: Osmanlıdan Günümüze Karikatürlerle Zabıta, İBB Yayınları, 2008