6 Nisan 2011 Çarşamba

Orada bir ada var uzakta

“İnsanları Mahvedenler şunlardır: İlkesiz siyaset, vicdansız sefahat, çalışmadan zengin olmak, bilgili ama karaktersiz insanlar, insan sevgisinden yoksun bilim, özveri içermeyen ibadet.” Mahatma Gandi

Mahatma Gandi’den  bu alıntıyı Stella Aciman’ın son kitabı “ Orda bir ada var uzakta” adlı kitabın girişinden aldım. Kıbrıslı kadınların gözünden Kıbrıs'ı anlatan kitap son derece iyi hazırlanmış. İstanbullu kadınların mutlaka okumasını tavsiye ederim Girneli Lefkoşeli, Mağusalı, Güzelyurtlu, kadınların duygu ve akıl dünyasından Kıbrıs çok güzel anlatılmış. Kitap: Sibel Sibir, Anber Onar, Ayhatun Ateşin, Mine Balman, Şule Aker, Perihan Aziz, Filiz Besim, Dilek Birgen,Latife Birgen, Onur Borman, Gülsen Bozkurt, Havva Ramadan Cemil, Işın Ramadan Cemil, Fatma Ekenoğlu, Meral Ertürk, Melek Esendağlı, Nezire Gürkan, Süheyla Küçük, Nahide Merlen, Başak Önel, Minel Özen, Semra Galip Paşazade, Meltem Onurkan Samani, Dilek Tüccaroğlu, Selen Üstüner gibi Kıbrıs Türk Toplumunun ve KKTC’nin sosyal ve bilimsel hayatına yön veren kadınların ada’ya ilişkin görüşlerinden oluşuyor.

Abstract

Stella Aciman's book name is "There is an island there far away" I recommend to read this book. There are interesting articles about  Turkish Cypriot community.