26 Mayıs 2011 Perşembe

İstanbul'u Bombaladılar

tayyare uçak çanakkale istanbul

Çanakkale Savaşı Hava Saldırıları


Çanakkale Savaşları sırasında İstanbul’a  hava taarruzları yapılmıştır. İlk hava taarruzu, 14 Nisan 1916 gecesi İmroz’dan kalkan İngiliz uçağı İstanbul Zeytinburnu fişek Fabrikasını, Yeşilköy’ü ve Edirne’yi yangın bombaları ile bombalamıştır. Bu bombardıman deneme olarak algılanmış çünkü bu faaliyet devam etmemiştir.


İstanbul Savunmasız kaldı9-10 Temmuz 1917 gecesi İngiliz Hava Komutanlığı İstanbul’da donanmaya
ve özellikle Yavuz’a taarruz etmeyi planlamıştır. İki uçakla yapılan taarruzda birinci uçak Bakırköy Baruthane mühimmat fabrikası, tayyare karargâhı, Rami, Karaağaç, Beyazıt’taki Harbiye Nezaretine bomba atmıştır. Diğer uçak Yavuz muharebe gemisine yan tarafından yanaşmış iki destroyeri bombalamıştır.

İmroz’da üslenen İngiliz uçakları İstanbul bombardımanlarına devam
Etmiştir. 28-29 Temmuz 1918 gecesi üç İngiliz uçağı, Deniz Tayyare İstasyonu ve Galata köprüsünü bombalamış, hangar ve uçaklar hasar görmüştür. Estambul bu hava saldırılarından çok çekmiştir.

Bir resim görmüştüm, hava saldırılarının önüne geçmek için Aya Sofya'nın minarelerine uçaksavar yerleştirilmişti.

21 Ağustos 1918 gecesi üç İngiliz uçağı Gelibolu- Şarköy yönünden İstanbul üzerine gelmiş, alarm ikazı verilmiş, elektrikler söndürülmüş, Beyazıt, Vefa, Yenicami avlusu, Ayasofya, Yedikule civarını ve Zeytinburnu silah fabrikasını bombalamış halktan ölen ve yaralılar olmuştur. 18 Ekim 1918’de yapılan hava taarruzlarında Vefa, Unkapanı, Beyazıt’a bomba atılmış birçok kişi yaralanmış ve ölmüştür.