5 Mayıs 2011 Perşembe

Momath ve İstanbul


matematik müzesi

Matematik Müzesi

Glen Whitney adlı Matematik öğretmeninin önerisine Google  2 milyon dolarlık destek verdi. Yaklaşık 30 milyon dolarlık bir proje’nin geri kalanı da çeşitli kurum ve kişilerce bulununca New York Matematik Müzesi’ne sahip oluyor. Matematik derslerine girmeden önce çocukların bu müzeyi ziyaret etmesi matematik derdine şifa olur. Dünyanın önemli ülkelerinde bu gibi müzeler vardı nihayet Amerika’da da oluyor. 

Ya İstanbul’da! Orası muamma! Öncelikle iddiam şudur. Biz Avrupa’dan 150 yıl gerideyiz.  Avrupa Amerika’dan 150 yıl geride biz Amerika’dan 300 yıl gerideyiz.

Bizde müzeler yaşamaz, oysa müzede dediğin yer öyle sadece geçmiş zaman eserlerin sergilendiği yer değildir. Bir dolu konferans, sergi, seminer gibi etkinliklerin yapıldığı yaşayan kurumlardır. Şimdi elin oğlu Matematiğin hayatla bağını göze sokmak için müze kuruyor. Sanat, finans, tasarım, bilim, kısaca her şeyin düğümlendiği matematik, dersten ibaret olmamalı. İstanbul için atıp tutanlara önerimdir, şöyle bir MoMath gibi bir müze projesi ile gelin de gözümüz gönlümüz şenlensin. Bu kadarını bari çok görmeyin bize ve Istanbul’a!

Abstract

The Museum of Mathematics has been awarded a $2 million grant from Google. The money will be used to support the development of the state-of-the-art museum as well as to create innovative, hands-on math exhibits that will be shared with museums around the world…more information.