5 Haziran 2011 Pazar

Bir İstanbul Lokumu Cemilzade

lokkum istanbul

Cemilzade lokumları

Bir yabancıya, "Türkiye ile ilgili aklına gelen üç kelime nedir" diye sorsanız. "Turkish delight" demesi an meselesidir. İşte size lokum gibi bir hikaye... 

Sanat düşkünü, müzisyen, udi, Cemil Bey ailesini geçindirmek için Çankırılı ustalardan öğrendiği şekercilik mesleğine bir dükkan açarak başlar. Müzikayu Hümayuna davet edilince, hem şekercilik hem müzisyenlik ayıp kaçar kabilinden. Şekerci dükkanına  Cemilzade(Cemil’in oğulları) şekercisi 1883 yılında İstanbul Şehzadebaşında açılır. İmparatorluğun son yüzyılında İstanbul kaosa düşünce Tanıdıkları Salih Paşa’nın daveti üzerine  Mısır’a 1909 yılında gider ve 61 yaşında orada vefat eder. 

Cemil Bey’in oğulları Mehmet Ali ve Nurettin Beyler 137 yılında Mısır’da vefat eden babalarının ardından Kadıköy’e gelirler. Kadıköy Muvakkithane Caddesinde  Hacıbekir’in karşısına dükkan açarlar. Bugün dükkan torunlar tarafından işletilmeye devam ediyor. Nişantaşı Şubesi açılmıştı yakında. Bence bayramlarda bu geleneği unutmamak lazım. Ezmeleri lokumlarından da güzel tavsiye ederim. 

Abstract

The lokums you see above are from one of the oldest confectionery shops in Istanbul. Established 126 years ago, Cemilzade family (currently the fourth generation) makes its famous Turkish delights by incorporating the methods of their forefathers. Cemilzade lokum isn’t mass produced…more information.

Photo Source:cafefernando.com