15 Haziran 2011 Çarşamba

Değişim Dönüşüm Dövüşüm

istanbul kentleşme
İstanbul, Türkiye’nin son dönemde yaşadığı dönüşüm ve küreselleşme sürecinden en çok etkilenen şehirlerden birisi hatta birincisidir demek yerinde olur.  New York, Londra, Berlin, Paris gibi şehirlerin tipik özellikleri İstanbul’da da gözlenmeye başladı. Hizmet sektörü gelişiyor, eğitim, finans, medya, reklâmcılık gibi çalışma alanları hızla büyüyor. 

İstanbul'da kentleşme sorunu

Yeni değişim çeşitli fırsatlar yaratıyor fakat toplumsal kutuplaşma ve ayrışma derinleşiyor.  Bindik bir alamete gideyoz kıyamete! Gecekondu sahipleri milyon dolarlık dairelere konarken şehrin orta sınıfı batıyor, borç içinde. İstanbul'da emlak tavan yapmış durumda buna bağlı bir kriz gelişirse orta sınıf mevta benden söylemesi.

Şehrin sürekli gelişimi kulağa hoş gelse de şehircilik açısından felakettir. Şehirler bugünden yarına siluet değiştiriyorsa, kentleşme tam gaz frensiz ilerliyorsa dikkat etmek lazım. Halkın kentleşme politikasına öfke duyduğunu hissediyorum. Bu öfkeyi patlatmamak lazım. 2B yasası öfkeyi iyice patlatacak, İstanbul şantiyeye dönecek ve göç iyice artacak.