8 Ekim 2011 Cumartesi

Şarj Olalım

İki gün boyunca İstanbul Swissotel’de yapılan Yeşil İş Konferansı'nı izledim. Öncelikle uyarılarımı ileteyim. Program son güne kadar netleşmedi. Moderatörler değişti, Örneğin Greenpeace CEO’su Uygar Özesmi, Türkiye Çevre Koruma Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Prof Dr Barbaros Gönençgil gibi isimlerin programlarında kaymalar oldu. Bu programı izleyen bizler için önemli bir kusur hatta hataydı! Odak Kurumsal bu konuda kendini sorgulamalı.
Konferanstan benim çıkarımlarım şunlar oldu: Çevrecilik romantik bir algı değil hayatın ta gerçeğidir. İstanbul için sürdürülebilir şehircilik önemlidir ama TÜSİAD’ dan Okşan Atilla Sanön 2050 Vizyon Raporu’nda der ki; sürdürülebilir şehirciliği İstanbul’dan başlatmak gerekir zira böyle giderse 2050’de Türkiye Nüfusunun %80 İstanbul’da yaşayacak! Schneider Electrik uyardı, artık hayatımızın vazgeçilmezi “şarj olmak” terimine alışalım yakında elektrikli araçlar hayatımıza girecek.
Enerji tüketim ihtiyacımız artacak fakat temiz enerji kaynaklarını yaratmak zorunda kalacağız, tasarruf üretim kadar önemli hale geldi. Ayrıca Dünya Ticaret Merkezi (WTO) Ticaret ve Çevre Bölüm Başkanı Vesile Kulaçoğlu’nun broşuna bayıldım. Mimar Metin Arolat ile tanışmak istemiştim ama tam o saatte bir proje sunumu için otelden ayrılmak zorunda kaldım.