8 Kasım 2011 Salı

Sahibinden satılık kültürel miras

Maliye Bakanlığı, Milli Emlak kamuya ait atıl arsa ve tarihi binaları ekonomiye kazandırma  hazırlıklarını tamamlamış. Kamu arazileri bitti şimdi sıra İstanbul’daki kültürel mirasa mı kaldı! Turizmciler ve inşaat firmaları gözünü İstanbul’daki bazı kamu binalarına dikmiş. Bu kamu binalarından bazılarını sayarsak Kuleli Askeri Lisesi, Haydarpaşa Garı, Sirkeci Garı, Sirkeci Postanesi… Güya Türkiye’nin en saygın gayrimenkul değerleme şirketlerinden olan ve 1994 yılından buyana ticari gayrimenkul hizmetleri veren Kuzey Batı Gayrimenkul Değerleme, Emlak Rotası Dergisi için İstanbul’daki kamu binalarının değer tahminlerini içeren bir çalışmaya imza atmış. Bu saygın dergi ve bu Saygın emlak şirketini kutluyorum. Amaçları “eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmek” ise maksat hasıl olmuş demektir.

Kuzey Batı Gayrimenkul Değerleme’nin hazırladığı çalışmaya göre, satışa çıkması muhtemel, Haydarpaşa Garı’nın değeri 3 milyar 19 milyon 180 bin dolar, Huber Köşkü 400 milyon 936 bin dolar, Sirkeci Garı 540 milyon dolar, Harp Akademileri 4 milyar 200 milyon dolar, Sirkeci Garı 540 milyon dolar, Büyük Postane 64 milyon dolar değerindeymiş…

Şimdi ben de öneride bulunuyorum. Örneğin İstanbul Valiliği binası otel olsun, Valiliğe Hadımköy’de bir bina yapılsın. TRT’nin tepebaşı ve Ulustaki binaları satılsın, TRT Sultanbeyli’ye taşınsın. Liste uzar asabımızı bozmasın kısa keseyim bari! Konu ile ilgili Hürriyet'ten Melis Alphan'ın 8 Kasım 2011 tarihli yazısını da okumanızı tavsiye ederim.