13 Kasım 2011 Pazar

TÜYAP, düş mü gerçek mi?

Bugün Ferit Edgü’nün onur yazarı seçildiği ve ana teması “Umut: düş mü, Gerçek mi?” olarak belirlenen TÜYAP İstanbul Kitap Fuarındaydım. Fuar gayet kalabalık, satışlarda güzel en azından ben kısıtlı bütçemle 481 TL’lik  bir kitap satın alımı yaptığıma göre her şey yolunda demektir. TÜYAP artık bu fuara değişik bir renk katmalı çünkü fuar sıradanlaşmaya ve çıtası düşmeye başladı. Fuara ulaşım işkence, işkence, resmen işkence. İyi haber metrobüsün bu işkenceye son verecek olması. TÜYAP yerdeki halıserler pütür pütür olup çöpe dönmüş, havalandırma son derece kötü, 20 dakikada insanın başı ağrıyor. Elinizi vicdanınıza koyun 30. su yapılan fuar böyle mi olmalı.

Bu yıl fuarın onur konuğu ülkesi Mısır. Kıyıda köşede bir yer vermişler. Öncelikle bu ayıp! Mısırlılarda bu nezaketsizliğe ayak uydurmuş olacaklar ki fuar stantları çok sıradan! Duvarlarda Arab Baharı resimleri var o resimlerde Arap Baharı’na benziyor, iğreti uyduruk, yapıştıramamışlar yere düşmüş filan. İyi olan şu stantlardaki görevliler çok güler yüzlü ve ilgililer. Savunduğu dünya görüşüyle aynı paralel de olmasam da Ragıp Zarakol’a yapılanlar beni de endişelendirmeye başladı.

TÜYAP Artist’e kısa bir ziayeret gerçekleştirdim detaylı olarak haftaya Pazar gezeceğim ama ilk dikkatimi çeken Prof. Dr. Münir Ekonomi’nin koleksiyonundan oluşan arkeolojik eserlerin Gündelik Yaşam ve Sanat, İnanç ve Sanat, Savaş ve Sanat, Gömü Gelenekleri ve Sanat  gibi başlıklar altında İstanbul Sanat Fuarında sergileniyor olması. Evin Sanat Galerisi de aynı güzellikte.
Unutmadan son önerim şu, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu gibi kurumlar lütfen yanyana olsun ara ara başımız dönüyor.