23 Ocak 2012 Pazartesi

Freya'nın düşkünü

İstanbul’da havalar çok soğuk. Sokak hayvanları özellikle kedilere dikkat etmemiz lazım.  Açlıktan ölebilirler. Onlara bir gün borcumuz var! Af buyur Bolat, ne günü? Odaklan şimdi, bu postu okumaya and iç! Tamam, başlıyoruz. Kediler 20 milyon yıl önce Afrika’dan dünyaya yayıldılar. Hım, peki evcil kediler? Belgelere göre ilk evcil kediler Mısır’da görülüyor. Mısırlılar tahıl zararlısı fareleri kovalayan kedileri görünce, ayrı bir değer biçti onlara! 

Firavun kedilere yarı tanrı unvanı verdi! Nassı yani! Evet, baya tanrı ünvanı verdi. Tanrı “Bastet” müzik, aşk ve dans işlerinden sorumluydu! Firavuna “titr” mi sorulur vermiş işte! Kedi neden tanrı ilan edildi. Kanımca gizemli oluşları, avlanma yetenekleri ve Mısırlıların estetiğe olan sevgileri de kedilerin ilahlaştırılmasına neden olmuş olabilir! 

Ne aptalmış şu Mısırlılar dediğinizi duyar gibiyim! Çok ayıp! Sadece onlar yapmadı bunu! İ.Ö 5’inci yüzyılda ticaretin başlamasıyla kediler tüm dünyaya yayıldı! Batıda Hıristiyanlık öncesi dönemde de kediler tanrıydı. Kedi kafalı tanrıça “Freya” için çok özel törenler düzenlenirdi. Hemde ne törenler, Viking kızları dans eder, kızıl saçlı delikanlılar "votka shot" yapar, pan flüte asılır aman sabahlar olmasın durumu söz konusudur. Bu tören sonunda flaşh flash flaş, olay olay olay türünden papirüslere manşetler atılırdı. Sonra tanrı Freya tart edilip Hiristiyanlık tarafından şeytan ilan edilince işler değişti anacım! 

Hayat inişli çıkışlı, bak sadece bizimkisi değil, kediler de öyle! Ve, fakat aylar yılları kovaladı, batıda takvim icat olup Freya’nın düşkünlükleri Cuma gününe denk gelince, bu özel günlerin hatrına bugün “Freya’s day” kökünden gelen “Friday day is free day”şeklindeki özel gün ilan edildi! Şimdi onlara bir rahat Cuma günü borcumuz var, ödememiz lazım. Hemen şimdi! Bu da kamu spotu gibi oldu be!