12 Ocak 2012 Perşembe

İstanbul inovasyon merkezi olabilir mi?

Eczacıbaşı ailesinin Türkiye'ye müthis katkıları olmuştur olmaya devam ediyor. Bunlardan biri Türkiye Bilişim Vakfı, vakfın başkanlığını Faruk Eczacıbaşı yapıyor. Bu vakfın yayınladığı harika süreli bir "gri yayın" var bu yayının adı "bilgi çağı" aynı adlı bir de internet sitesi var. Bilgi Çağının bu ayki kapak konusu "İstanbul İnovasyon Merkezi Olabilir mi?" şimdi bu soruya why not! Diyerek cevap veriyorum. Sizler böyle yayınlar yaparsanız bizler de okursak olur bu iş!.
Yalnız “bilgi çağı”nın dosya konusuna bayıldım! Merak ettirme Bolat neymiş bu dosya konusu? Dosya konusu "İstanbul İstanbul olalı" aklın yolu bir. Bundan gayrı kentlerimiz fabrika bacalarıyla işçi gücüyle değil yaratıcılık kültürü ile rekabet edecek! Yaşasın bilgi çağı! Bu yayında Melih Çelik imzalı ve "İstanbul İstanbul olalı" başlıklı yazıdan öğreniyoruz ki İstanbul, Dünya İnovasyon Kentleri Listesi'nde ilk 100'de dahi yer almıyor!
Olacak bu iş Sayın Faruk Eczacıbaşı, olacak! Siz böyle vakıflar kurup böyle faydalı, işlevsel yayınlar yaptığınız sürece İstanbul İnovasyon Merkezi olacak! Science Citation İndex, sayte ede ede bitiremeyecek bizdeki makaleleri! Bu şehir sizler gibi işadamlarının gayretleri ve aklıselim yöneticilerimizin destekleriyle bilim şehri de olacak! Ha, sen görür müsün Bolat? Orası muamma!