9 Ocak 2012 Pazartesi

Provakatif blog post


Doktorlar neden yeşil giyer?


Geçenlerde bir arkadaşımın yakınını ziyaret için Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’ne gittim. Doktorların yeşil elbisesi ilk defa orada dikkatimi çekti. Oysa daha önce çok kez gördüm ama işte orada dikkatimi çekeceği varmış! Normal doktorlar beyaz giyiyor ama cerrahlar yeşil giyer! Taktım ya, araştırdım soruşturdum! Neden Allah’ım neden? Bir bilene sordum olay şudur: Cerrahların önlüğünün yeşil olmasın sebebi kanın kırmızılığı ile alakalı. Kırmızı renk göz tarafından algılanması zor bir renkmiş ve kırmızı rengi algılayabilmek için retinamızın bir süre didinmesi gerekiyormuş, gözde beyni meşgul ettiğine göre bunu önlemek için hem cerrahlar hem de hastaların üzerindeki bez yeşil olurmuş.

Cerrahpaşa dedin de, kuzeyin oğlu Volkan Konak ağabeyimiz affetsin, şu Cerrahpaşa Tıp Fakültesini kısaca yazayım istedim.

Cerrahpaşa Tıp fakültesi'nin Hikayesi


Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin temelleri 1827 tarihinde Vezneciler’deki Tulumbacıbaşı Konağında Tıphane adıyla atılır. Sonra Topkapı Sarayı’nın sahil kısmında  Cerrahhane kurulur. Gel zaman git zaman II. Mahmut’un da bulunduğu bir törenle bu okulun adı “Mekteb-i Tıbbiye-i Adliye-i Şâhâne” olarak değiştirilir.  offff titre bak yarebbim! 1933 yılında İstanbul Darülfünun lağvedilir ve yerine İstanbul Üniversitesi kurulur ve Fakülte buraya bağlanır.

Daire-i Umur-ı Askeriye


İstanbul Üniversitesi herhalde dünyanın görkemli üniversite kapılarından birine sahiptir, üniversitenin kapısında Arapça harflerle şunlar yazılıdır: “Daire-i Umur-ı Askeriye” meali şudur “Askeri İşler İdaresi” buyur buradan yak! Taraf Gazetesine de ihbarımdır boy boy haber yapıla! Napiceğiz şimdi malum askeriye, asker, ordu kelimeleri bünyemizde alerji yapıyor bu günlerde! Ne yani binlerce üniversiteli, milyonlarca İstanbul üniversiteli Militarizmin kurbanı mı oluyor ne!

Nerden girdim nerden çıktım! Eh oluyor arada böyle bana! İstanbul İstanbul Olalı böyle provokatif yazı görmedi! Napalım bugünlük böyle affedin, lütfen!
Fotoğraf Kaynak: codingnews.inhealthcare.com