15 Mart 2012 Perşembe

Hadımköy, İstanbul'un en tuhaf köyü

Hadımköy ismi nereden geliyor?


Hadımköy ismini duyanınız var mı, bilmiyorum. Bildiğin köy ama yolu izi berbat, sanayi taşındığı için mecburen gelişecek. Eee, nerden aklına geldi Hadımköy? Dün gazetelerden okuduğum hadım edilen 100 İngiliz pedofil(sübyancı) haberini okuyunca ben de İstanbul’un Hadımköy’ünü yazayım istedim. Birkaç kez gittim. Umarım oralarda çalışmak durumunda kalmazsınız


Hadımköy mü? Hadimköy mü?Hadımköy ismi aslında bir dil kazası ürünüdür ya da bizim cehaletimizin ürettiği garip bir isimdir. Hadımköy’ün gerçek ismi “Hadim Köy” dür yani a’nın üzerinde şapka vardır. Hadim: hizmet eden hizmetliye verilmiş köy anlamında kullanılır. 

Kelime hazinemiz pek geniş ve araştırma ve tarihe merakımızla “vay beeaa” dedirtecek bir seviyede olunca orada bir hadım baba varmış işte hadım babanın köyü anlamında “Hadımköy” denmiştir, şeklinde yazıvermişiz. Hadımköy  nerededir? Istıranca dağlarının eteklerinde Sofya çıkışından az beride! 


Fatih Üniversitesi Hadımköy'de

Güzelim köy arazisi, muhteşem ay çiçek tarlaları yakında zehir saçan sanayi bacalarıyla kaplanacaktır. Aklına gelen her firma orada anacım lojistik, gümrük, banka, medya ne ararsan var. Hatta Fatih Üniversitesi diye bir üniversitesi de oradaymış. Yazık çocuklara! Julia sen git o kadar üniversite arasında Hadımköy’deki üniversiteyi seç!


Hadımköy'e nasıl gidilir?


Aracınız varsa Beylikdüzü yolunu takip edin, TÜYAP kulesine doğru yolu takip edin kuleye gelmeden 1 kilometre önce sağa giriş yaparsanız Hadımköy'e doğru gidersiniz.
Aracınız yoksa, Yenibosna'dan kalkan Hadımköy otobüs minibüs karışımı taşıtlara binerek Hadımköy'e ulaşabilirsiniz.


Hadımköy Metrobüs Durağı

İşiniz acele ise Metrobüse binip Beylikdüzü'ndeki Hadımköy durağında inin üst geçitten karşıya geçerek 500 metre ilerideki duraktan Hadımköy midibüslerini kullanabilirsiniz.

Fotograf Kaynak: Foy