30 Mayıs 2012 Çarşamba

Hamburgerin tuhaf tarihi!

İstanbul sokaklarında çok farklı yemek kültürü var. Midye dolma, yarım ekmek uskumru, döner, kokoreç, nohutlu pilav, kelle söğüş, tantuni ve Taksim hamburgeri diğer adıyla ıslak hamburger. Birçoğumuz hamburgeri kendi yemek kültürümüzün bir parçası olarak görmez oysa işin aslı öyle değildir. “Yok devenin nalı Bolat, şimdi Hamburger Türk icadı dersen ağzımı bozarım” diyorsun! Dur acele karar verme, şu yazı bitsin sonra genişten saydırırsın! Hamburgerin yaratıcıları bildiğin Tatarlardır. Yuuuhhh….Bak gerçekten öyle! Hamburger dünyaya Tatarların armağanıdır.  
          Tatar atlıları  uçsuz bucaksız Asya bozkırlarında mola verdikleri yerlerde bu eti ekmeğin arasına koyup ona soğan, biber ve tuz ilave edip bugün “Tatar Bifteği” dediğimiz yemeği ortaya çıkardılar. 19. yüzyılın ortalarında Tatar Bifteği'ni gören bir Alman onu Hamburg’a getirerek Hamburglu anlamında” Hamburger” adını verir. Yine aynı yüzyılda yemek uzmanı Dr. J. H. Salisbury hamburgeri İngiltere’ye getirdi ve İngiliz halkı yemeğe “ Salisbury bifteği” dedi.  
          Yeni kıta Amerika’ya göç başlayınca göçmen Almanlar hamburgeri Amerika’ya götürürdüler. Ekmeğin içine biftek yerine köfte koydular ve bu yemek bize Amerikan icadı olarak geri döndü. Hatta kapitalizmin objesi olarak hamburgercilerin taşlandığını çok gördük.
         Tıpkı Türk işi yoğurda Yunan yoğurdu denilmesi gibi tuhaf bir durumla karşı karşıyayız!   Bazı kaynaklarda adı “beef burger” olarak geçen hamburgerin Moğol kültürüne de ait olabileceği söylense de ağırlıklı görüş bu yemeğin Tatar Türk kültürünün ürünü olduğudur. Buradan dünyadaki tüm Tatarları selamlıyorum. Biri bizi Kazan’a davet ederse mutlu oluruz. Estambul Kazan biz kepçe olur dolaşırız. Gezilecek şehirler listemde “Kazan” hala duruyor. Tatarlar bizi duyar mı acaba, gidip şöyle Avrupa’nın en güzel en büyük üniversitesini görsek.
          Aslında ben yemeğin ayaküstü yenilmesinden hoşlanmayan biriyim ama bu o yemekleri tatmayacağımız anlamına gelmez.