22 Haziran 2012 Cuma

Bloggerlar ve İstanbul

İlginç bir blog araştırması yayınlandı. Bu araştırmaya göre Türkiye’deki blog ekosisteminin %53’ü İstanbul’da ikamet ediyor. Estambul’u sırayla İzmir ve Ankara takip ediyor sonra Bursa Antalya ve Adana en çok blogger barındıran illerimiz oluyormuş.
İnternet dünyasının en özgün içeriklerini bloggerlar sağlıyor. Son yapılan araştırma da teyit ediyor ki kadın bloggerlar artık erkekleri geçmek üzereler! Bence sebebi kadın duyarlılığı ve yaratıcılığıdır. Her gün yemek yapan bir kadını düşünüyorum mucize gibi.
Peki, bloggerlar en çok hangi konuda yazıyormuş? Yeme içme, yemek tarifleri, kişisel günlükler, kişisel bakım ve yaşama dair diğer şeyler en çok tercih edilen başlıklar. Bence listeye moda bloggerları da eklenmeliydi.  Bloggerlar bloglarını saat 09:00 ile 12:00 arasında yenilemeyi tercih ediyorlarmış. Sebebi de çoğunlukla tam zamanlı işlerde çalışan bloggerların güne işleriyle başlayıp bloglarını güncelleyerek nefes almayı tercih etmeleri gösterilmiş.
          Araştırma Türkiye’nin yeni içerik üreticilerinin genç ve eğitimli bir neslin temsilcilerinden oluştuğuna işaret ediyor. Bloglara ilgi gösteren meslek grupları olarak : BT sektörü  %29 iken Mühendislik dalları %15 ve Reklamcılık sektörü %13 oranında Türkiye blog eko sistemi içinde yer alıyormuş.
          Yine bu araştırmaya göre biz bloggerlar, zengin ve orijinal bir içerik üretebilmek için gündemi yakından takip ediyor ve her an iletişimde kalmayı tercih ediyormuşuz ve akıllı telefon tercihimiz çok yaygınmış. Şahsen ben gündemi takip ediyorum ama postlarım gündeme göre olmuyor. Canım ne isterse onu yazıyorum ama içinde İstanbul olmalı yazacağım yazının.
Araştırmayı Bumerang Network yapmış. Ben Marketing Türkiye Dergisi’nden okudum. Hürriyet Gazetesi İnternet Grup Başkanı Erhan Acar araştırmada özetle şunları belirtmiş: Günümüz dünyasının yeni içerik üreticileri alışageldiğimiz yazar profillerinden çok farklıymış ve kadınlar yazın hayatına bloglar sayesinde ağırlığını koymuş. Bloglar Türk toplumun hayatına açılan bir pencere işlevi görüyormuş. Bence son tespit 10 numara.
          Bu araştırmayı! Peki, ben nerden okudum! Severek takip ettiğim Marketing Türkiye Dergisi’nden. Bloglarla ilgili olarak faydalı bir çalışmayı da bu adreste görebilirsiniz. Çalışmanın adı Bloglar Listesi kendisi postlarından tanıdığımız bildiğimiz bir blogger.


Grafik Kaynak: Marketing Türkiye