11 Haziran 2012 Pazartesi

Çar’ın İstanbul'u ve Smirnoff Votka

Çar'ın Ordusu Çanakkalede Mülteci
Rusların İstanbul'a Göçü

İstanbul adeta dünyayı bağrına basmış bir memlekettir. Rusya’da Bolşeviklere karşı başlattıkları savaşı kaybeden, Beyaz Orduya mensup pek çok asker ve sivil, son kale Kırım'da da tutunamayıp gemilerle, İstanbul, gelirler. Bu İstanbul tarihindeki en büyük göçtür 150.000 kişi İstanbul’a gelir. İstanbul o yıllarda İşgal altındadır. O kadar sefillik vardı ki göçmenler İstanbul limanlarında bekleyen gemilerden yüzüklerini sarkıtıp yiyecek alıyor, varlarını yoklarını bir parça yiyecek için satıyorlardı. Karaya çıkanlar Çatalca’ya, Hadımköy’e, Gelibolu’ya gönderilir bir kısmı da şehrin merkezinde boşaltılan Dolmabahçe ahırlarında, Galatada boşaltılan genelevlere yerleştirilirler.
          

Beyaz Ruslar İstanbul'da


Osmanlı topraklarına gelen Beyaz Ruslar burada 6 sene yaşarlar. İstanbul'da  altı senenin sonunda çeşitli uluslar arası kuruluşlarının da yardımlarıyla dünyanın değişik yörelerine dağılır, Estambul’dan taşınırlar. Bir kısmı Bulgaristana, Romanyaya, Sırbistana, Brezilyaya, Fransa ve Amerika’ya gider. Bir kısmı da anavatanları Rusya’ya geri döner çünkü Bolşevik ajanlar İstanbul’a gelip onları ülkeye geri çağırmak için ilan bile dağıtırlar.


Beyaz Ruslar arkalarında, kendilerine ait kültürel unsurların yanında gündelik hayatlarına dair bazı izleri de bıraktılar. Marangoz, duvarcı ustası, demirci, terzi, bahçıvan, sekreter, muhasebeci, daktilo, aşçılık ve garsonluk yapanlar, dansçı ve şarkıcılar, fotoğrafçılar, ressamlar ve müzisyenler bulunmaktadır. İstanbul’un çevresindeki köylerde çiftçilik yapanlar da vardır. Sermayesi olanlar özellikle Sarıyer Büyükdere ve Kanlıca sırtlarında arazi kiralayarak mandıracılık yaptılar.

Çiçek Pasajının İsmi Beyaz Ruslardan Gelir

Smirnoff Votka İstanbulludur
Bugün Pera sitesinin avlusunda çiçek sattıkları için bu pasaja Çiçek pasajı diyoruz. Beyaz Kadın” terimi o günlerin hatırasıdır. İstanbul’da tombalacığı Ruslar başlatır. Hatta tombalacılığa karşı bir cemiyet kurulur. Bizimkiler beyaz kadınlarından göğüslerine bakmaktan hipnoz olup, sermayeyi tüketirler. Plaj Modası yine Beyaz Rusların İstanbul’a hediyesidir, burada da bir dikizleme mantığı söz konusudur plajlar dolup taşar.

Kalmuk Türklerinden olan ressam Nikolai Kalmikof Türk vatandaşlığına geçerek Naci Kalmukoğlu adını alır. Boris Issaeviç Eguize, ressam İbrahim Çallı’nın sanatını derinden etkiler. Rusların sayesinde tenis, eskrim, bale Ruslar sayesinde gelişir. İstanbul’da Rusların etkisi neredeyse silindi Rejans Restaurant vardı o da kapandı!

Smirnoff votka İstanbulludur          


Vladimir Smirnoff, votka fabrikasını İstanbul’a kurar, eşi de bir lokanta açarlar ama geçinemezler ve İstanbul’dan önce Polonya’ya oradan da Amerika’ya taşınırlar. Anlayacağınız Ünlü “Smirnoff” votkası İstanbulludur.

Fotoğraf Kaynak: levantineheritage