2 Haziran 2012 Cumartesi

Hariçten gazel okuma!

İstanbul gazinoları Ara güler

İstanbul'da eğlence kültürü


Eğlence kültürü önemlidir. Şuan için eğlence kültürümüzün olduğundan bahsedemeyiz. Çünkü orta sınıf eğlenceden elini ayağını çekince ortam çabuk para kazanmış, usul erkân bilmeyen insanların elinde kalmıştır. İstanbul eğlence hayatının raconu bozulmuştur. Fuhuş ticaretinde bazı semtlerin adı çıktı insanlar bu semtlerdeki evlerini yok pahaya satıp şehrin uydu kentlerini taşındılar.

Eski İstanbul Gazinoları

Eğlence hayatında vasatın el üstünde tutulduğu bir dönemi yaşıyoruz. İstanbul için şöyle bir tespitim var. Bir zamanlar İstanbul’da her türden insana hitap eden, içkili, içkisiz müzik salonları, balozlar, gazinolar, meyhaneler vardı. Rumlar, Ermeniler, Levantenler katekulleye getirilip İstanbul'dan adeta sürülünce olanlar olmuş eğlence hayatının suyu çıkmıştır.

Ara Güler'in çektiği şu resme bakın lütfen! Salaş bir meyhane, güzel bir orkestra, biraz tombulcana hanımlar. Sanki birazdan billur gibi bir sesler yayılacak sahneden. Resme dikkatli bakarsanız mekânın huzurunu korumak için asılmış iki levhayı göreceksiniz. "Hariçten gazel okumak yasaktır" yazıyor.

Hariçten gazel okuma deyimi

Gazel nedir biliyor musun? Sazların susup şarkı söyleyenin ses gücünü göstermesine imkân veren müzik eseridir. Ne demek hariçten gazel okumak? Resimdeki anlamı şu: Sahnedeki şarkıcıya eşlik edeceğim diye, alkolün de etkisiyle karga gibi sesinle insanların kulaklarını tırmalama! Peki, bugün bu deyimi birine söyleyebilmemiz için o kişinin ne yapmış olması gerekir? Onu ilgilendirmeyen bir konuda yorum yapmış, üstüne vazife olmayan bir işe karışmış olmalıdır.


Fotoğraf Kaynak: Ara Güler, İstanbul Kitabı