13 Haziran 2012 Çarşamba

İstanbul'un Diyojen'i

Yaz geldi, sıcaklar bastırdı. Kabataş’tan vapura binip  ifil ifil  bir yolculuğa ne dersiniz? Büyükada’yı bilmeyenimiz yok, peki Kınalıada’ya gidilmez mi? Gidilir. Ada sürgün yeridir. En meşhur sürgünü Romen Diyojen’dir ama sakın bunu Sinoplu Diyojen ile karıştırmayın. Bu Bizans İmparatoru Romanos Diogenes hani Malazgirt Meydan Muharebesinde Türklerin hilal tekniğini yemiş Bizans komutanı. Halbuki yenildiği Sultan Alparslan’ın av partisini basıp esir almışlardır fakat tanımadıkları için fidye karşılığı serbest bırakmışlardır. 

Malazgirt'te çok milleten oluşan Diyojen ordusu Peçenek, Kıpçak, Uz gibi Türk kavimlerinin saf değiştirmesi ve Sivas’ta yaşananlardan dolayı buna Ermeni askerlerin de katılması sebebiyle Savaşı kaybeder. Sultan Alparslan onu serbest bırakır ama gel gör ki Konstantinpol’de darbe olmuştur. 

Kütahya yakınlarında tutuklanan imparator "son isteğim Constantinople'ı son kez göreyim" der ama İzmit'te gözüne mil çekildiği için göremez.  Devrik imparator İstanbul’a en yakın ada olan Kınalıada’daki Hristo Manastırı’na hapsedilir. Peki, adanın adı nerden gelir? Demir, bakır gibi madenler dolayısıyla verimsiz toprak kızılımtırak bir rengine sahiptir bu yüzden adaya Kınalıada denmiştir.