27 Temmuz 2012 Cuma

Bekle bizi Olimpiyat

Atletlerimizle “hızlıyus”,  yüksekten atmayı severus, güreşçilerimizle güçlüyüs anladın mı! Türkçe bilmeyene olimpiyatın sloganının Latincesini veriyorum “citius/daha hızlı, altius/daha yüksek, fortius/daha güçlü.” Londra Olipiyat oyunları başlıyor. Darısı İstanbul’un başına diyorum. İnşallah biz o günleri görürüz eğer olimpiyatları alırsak yıllık iznimi elbette olimpiyat için kullanacağım. Buna değer diye düşünüyorum. Olimpiyatların doğuşu ile ilgili birçok efsane var bu efsaneleri bizim Manisalı(Magnesia) gezgin Pausanias yazmıştır. Efsanelerin hepsi de pagan kültürünün ürünüdür. Şöyle ki, efenim bizim Herakles bir yarış düzenler 5 kardeştir, o yüzden olimpiyatta 5 halka vardır ve yarışı kazanan kardeşine defne yaprağından taç takar bu da olimpiyat bayrağındaki defnedir… ıdı bıdı bir sürü efsane! İlk olimpiyatlara kadınlar alınmıyordu. Paganlar bile eblehmiş arkadaş diyorum!
          Aslında oyunların amacı çok pragmatisttir. Sürekli savaşan Yunan şehir siteleri sadece bu olimpiyat oyunları sayesinde bir araya geliyorlardı amaç barışı tesis etmektir. Olimpiyat oyunları 1916, 1940 ve 1944 yıllarında savaş nedeniyle yapılamadı. 1948 yılında Londra’da yapılmıştı yine Londra’da yapılıyor. İngilizlerin totosu altın da bizim ki bakır mı diye sormak istiyorum? Neyse efem biz işimize bakalım, Aleko Mullos olimpiyatlarda yarışan ilk sporcumuzdur. Tatavla Heraklis Jimnastik Kulübü sporcusu olan Aleko madalya alamamıştır. Tatavla dedik diye öyle boş boş bakma, bildiğin İstanbul Kurtuluş Semti Spor Kulübüdür! Yaşar Erkan ve Ahmet Mersinli adlı güreşçilerimizde ilk olimpiyat madalyalı sporcularımızdır. Kadınlar ilk olarak 1900 yılında yapılan olimpiyatlarda golf ve tenis alanında sahaya çıktı.
          İyi de Bolat resim ne alaka! Trenküpü’nden Ole’nin papatesli olimpiyat meşalesidir. Alıp televizyon karşısına kurulmanın zamandır.
Tüm sporcularımıza başarılar diliyorum.

İlüstarsyon Kaynak: trendkupu.com