28 Ağustos 2012 Salı

Amaaan Cin Ali

Cin Ali, Cinali

Cin Ali Hikayeleri

Bugün yağmurlu havadan mıdır, bilemedim nedense çocuk ruhluyum. Eminim birazdan anlatacağım Rasim Kaygusuz hikâyesi sizi de çocukluğunuza götürecek. İlkokul yıllarımın en önemli hatırası okuma fişleri ve bu fişlere can veren Cin Ali hikâyeleridir. 

Kalem kavramayı henüz öğrenen minicik ellerimle, resim yapmayı pratik hale getiren kahramanım Cin Ali! Adamımsın Cin Ali! Minimalizm akımını bu millete çaktırmadan öğrettiğin için seni seviyorum Cin Ali.


Rasim Kaygusuz Kitapları

Cin Ali kitapların mucidi Rasim Kaygusuz, Gazi Eğitim Enstitüsünden mezun olup yıllarca Anadolu’nun irili ufaklı köylerini dolaşmış bir öğretmendir.   O bu hikâyelerini İstanbul’un pırıltısından, kültürel birikiminden değil, Anadolu’nun yoksul köylerinde kara kuru çocukların ışık saçan gözlerinden almıştır. Kolay öğrenilemeyen fişleri iptal eden, sıkıntıları not alan, çözüm yolları arayan idealist bir öğretmendir. Bir gün eşinin karşısına çıkıp ben bir dergi çıkaracağım der, dergi fikri olmaz sonra bir tomar kâğıt üzerine çizdiği çöpten adamlarla fişleri eşine gösterip bunları kitap yapacağını söyler.  Emin ol, eşi yerine dönemin eğitim camiasına gösterseydi alay konusu olurdu. Rasim öğretmen elindeki çizimlerle tanıdığı tek Matbaacı Ali Çiçek’in kapısını çalar. Derdini Ali Çiçek’e anlatır:
Ali benim fişlerimde de en çok kullandığım isim Ali’dir biliyor musun?
Senin bir takma adın var mıdır? Diye sorar Rasim Hoca.

“Rahmetli babam bana Cin Ali derdi hocam” der matbaacı.

İşte, 1970 ve1990’lı yıllarda her öğrencinin çantasında demirbaş haline gelen Cin Ali Hikâyeleri matbaacı Ali Çiçek’in adından 1968 yılında doğmuş olur.
Sonra ne oldu, günahları boyunlarına eğitim camiası Rasim Hocayı kıskandı dediler. Neymiş çöp “Çöp Adam, çocukların görsel sağlığına aykırıymış”. Çocukların düş gücünü zayıflatıyor diye bizim Cin Ali’ye fiyonk taktılar ayakkabı giydirdiler, kulağına resim kondurdular! Bu Cin Ali de fena olmadı!

Cin Ali Okuldan atıldı


2005 yılında ne yazık ki Cin Ali okul sıralarını tamamen terk etti! Ben, Rasim Kaygusuz Cin Ali serisi ile büyümüş bir çocuk olarak hocama her türlü eğitim hizmeti ve Cin Ali Hikâyeleri için minnetlerimi sunuyorum! Milli Eğitim Bakanlığına da buradan bir çağrıda bulunuyorum. Lütfen, Rasim Hocamızı bir şekilde yüceltelim, düş kurmuş, bu topluma önderlik etmiş, eğitim için kafa yormuş, çözüm üretmiş ve birkaç nesli etkilemiş bu insanı unutmayalım!

Çocukluğumun ilham perisi çöp adama saygılarımı sunuyorum.

Not: Cin Ali hikâyelerinden bazılarını Sunay Akın tarafından Göztepe’de kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi’nde görebilirsiniz. Ya da herhangi bir zamanda sahaflara gidip44 yıllık Cin Ali hikâyelerini bulmak kolay ama şimdilik! Resimde Rasim Kaygusuz Öğrencileri ile! Fotoğraf Kaynağı AP.