12 Eylül 2012 Çarşamba

İstanbul Çanta Olursa!


kadın çantası istanbul deseni

Çantanın işlevi


Çanta kadın için olmazsa olmaz iken erkek için ifadesiz nesnedir. Hâlbuki çantalar çıkış evresinde erkekler tarafından yaratılmış ve kullanılmıştır. Ben okul yıllarım haricinde çanta kullanmaya 1996 yılında başladım o gün bugün kullanırım.
Kadınların ayrılmaz parçası haline gelmiş çantalar hayat kurtarıcıdır. Kadınların çantası onların ruh dünyaları gibidir, girift, detaylı ve karmaşıktır aynı zamanda bu kadınların ihtiyatlı, tedbirli, sorumlu ve üretken olduklarını da gösterir. 

Kadının ihtiyaç duyabileceği her şey çantasındadır. Ama erkekler için öyle mi? Kendi çantamdan örnek verecek olursak: Kitap, kalem, not defteri, anahtarlık, cep telefonu, ıslak mendil, cüzdan ve parfümden oluşur. Bazen çalan telefonlar dolayısıyla şahit olmuşumdur 5 dakika bulunamadığı olur o telefonun.

Eşimin son çantası tasarımlarını severek izlediğim leyya-craft-manida’dan geldi. Evlilik yıl dönümünüzde ne güzel bir hediye. İstanbul desenli çanta. Galata Kulesi, Kızkulesi, tramvay resimleri var. Ne maharetli insanlar var.

Erkekler için çatanın önemi yoktur buyurun işte benim çantalarım: 1 adet koyu kahve deri postacı çantam, 1 adet haki bez postacı çantam,1 adet siyah sırt çantası  ve sadece yazlık mekânlarda kullandığım bir freebag var  o kadar! Kadınlarda her ayakkabıya bir çanta her kıyafete çanta!

İnsanoğlunun ehlileşmesi, savaşların azalması ve yerleşik hayata geçiş ile birlikte çanta, ihtiyaçtan ziyade bir moda nesnesi hakine gelmiştir artık.

Çantanın tarihi


Çanta terimi isim olarak 19. Yüzyıla kadar yoktur. İnsanlar sadece değerli nesnelerini taşımak için kullandıkları bir aparattır, takıydı, silahtı, dini ikonlar hep çantada taşınmıştır. Hatta antik çağlarda çanta taşımak aristokratların hakkıydı çünkü çantaların içinde hoş kokulu otlar konulurdu lavanta, portakal, limon vesaire vardı. Örneğin Mısır hiyerogliflerinde çanta taşıyan erkekleri görürüz.

Cepler kadınlar için çantaya rakip olamadı! Sanayi çağı ile çantanın yükselişi devam etti ve demiryolları ile birlikte seyahatler artınca çantalar yine çok popüler oldu, bazen şekil değiştirip bavul oldular. Örneğin Loius Vuitton bagaj çantaları yapardı, Thierry Hermes koşum eyer üretirdi.

1960'ların sonlarında Hindistan'a giden çiçek çocukları, büyük bez kumaş çantaları Avrupa’ya taşıdılar. 20. yüzyıl yine çanta çağı oldu, çünkü insanlar sürekli seyahat halinde oldular hatta dergiydi, kitaptı, cep telefonuydu, tabletti derken çanta taşınması bir zorunluluk haline gelmeye başladı. Ben o erkeklerin kullandığı küçük çantaları kullanamıyorum! Yani onlarla kendimi Tutankhamun’a benzetirim. Sırt çantasını mümkün olduğunca gerekmiyorsa kullanmam çünkü şüpheli paket konumundadır benim için, büyük şehirlerin arızası olsa gerek. Yaşasın postacı çantalarım.

Son not olarak şunu söyleyeyim yahu bu naylon poşet (nylon pouchette) türü torbaları bulanın boyu posu devrilsin dünyaya bundan daha zararlı bir çanta geldi mola!

Çanta kelimesinin kökeni etimolojisi

Etimoloji severe not: Çanta kelimesi dilimize Fransızcadan geçmiştir. Ama çanta bir Fransız buluşu değildir kelime Fransızcaya Felemenkçeden geçmiştir dolayış Hollanda kökenlidir. O dönemlerde bele takılan ve ev kadınlarının işine yarayacak alet edevatları koydukları çantanın adına “chatelaine” denilmiştir.