10 Eylül 2012 Pazartesi

Tırıvırı insanlar!


İstanbul lüfer çinekop sarıkanat

Balık avı sezonu başladı


Balıkçılar için av sezonu başladı, tezgâhlar şenlendi. Estambul'da bazı balıkçılar ekonomik çıkarları nedeniyle avı protesto ettiler! Balıkçılık lobisi de ayağa kalktı. Bu derinlik de ne oluyor biz nasıl avlanacağız dediler. Aslında bunu derken şunu söylemek istiyorlardı: Yavru balıklar kıyıya yakın sığ yerlerden göç ediyor biz yakalayamayacağız! Vah sana balıkçı!

O deniz babanın malı değil toplumun malı.  Eğer sorumsuzca avlanmaya devam edersen üç yanımız deniz değil havuz olacak sayende!  Yanlış anlama amacım sana posta koymak değil! Gelecek nesillerin de hakkını savunmak! 


Çinekop, sarıkanat ve lüfer yavrusu yemek yasak

Üç yıldır bizim evde çinakop, sarıkanat yasak bu yılda öyle! Biz de  balık sezonunu derya kuzusu ve İstanbul’un simgesi palamut ile açtık! Tanesini 7 liradan aldık. Unutmamamız gerekir ki yasak avlanmalar sonucunda avlanılmış balıkları yemek hiç adil değil. Eee Bolat elimizde cetvelle mi dolaşacağız! Hayır ama balıkçıya balık alırken avlanma boyutuna uygun mu bu balık diye sorabiliriz! Diyelim ki içimiz rahat değil baktık minicik palamutlar var gerekirse çiftlik çipurası ve levrek yemeği tercih edebiliriz. Hatta bu tercihimizin nedenini de balıkçıya iletmeliyiz.

Tırıvırı ağı yasak


Son sözümde tırıvırı adlı ağımsı şeyi kullanan amatör balıkçıya! Hani sana da balıkçı demeye dilim varmıyor ama napalım! Sevgili kardeşim eğer sen o tırıvırıyı kullanıyorsan sen de tırıvırı insansın bunu unutma! Yasak! O kafana göre yaptığın ilkel alet yasak!
"Benim mücadelem neye katkı sağlar ki" ben gördüm bazı insanlar bir şeyleri değiştirmeye karar verirse değiştiriyorlar.