4 Eylül 2012 Salı

Yeni trendimiz newism


Geçen Pazar günü Hürriyet Gazetesi'nin İK ekinde “Namibya, Moğolistan, Umman Türkiye’yi geçti” başlığıyla bir haber vardı. Haber kısaca şunu anlatıyor. INSEAD tarafından yapılan Dünya İnovasyon Endeksi’ne göre Türkiye geçen yıl 65. sırada iken 2012 İnovasyon Endeksi’nde 74. sıraya düşmüş. Düşünün Namibya, Moğolistan, Umman, Brunei Sultanlığı, Suudi Arabistan, Mauritius ve Lübnan Türkiye’nin önünde yer alıyor. Peki ilk sırada kimle var Bolat? İsviçre birinci, İsveç ikinci, Singapur üçüncü sırada. Sizce neden bu haldeyiz? Mesela işinden evine gitmek için ortama 2.5 saatini yollarda hovardaca harcamak zorunda bırakılan İstanbullular nasıl inovasyon yaratacak!
           İnovasyon ya da Türkçesiyle Yenilikçilik alanında devletin vizyonunun kötü olduğu söylenemez hatta kalkınma planının ana akslarından biri rekabetçilik ve inovasyon olarak belirlenmiş. Kalkınma Ajansları bu konuda yatırım ve proje yapana destek veriyor örneğin Türkiye Bilişim Vakfı(TBV) inovasyon haberlerini bulabileceğiniz güzel bir portal ve Bilgi Çağı adında bir mini yayına sahip. 
          Örneğin yine Estambul’da 6 Eylül’de trendwatching tarafından İstanbul Trend Brifingi gerçekleştirilecek atlı köşkte, gitmek istiyorum ama 600 küsur lira para verince bütçemiz açık verebilir. Her neyse İstanbul’u marka yapmak için uğraşıyor devlet finans merkezi, hizmet merkezi yapmaya çalışıyor bu bu kötü altyapı ile bu hedeflere ağır aksak yol alırız alamuyor sürekli patinaj yapıyoruz.
           Trendwatching’den öğreniyoruz ki bu yılın trendi “Newism” hepimize hayırlı olsun. Anlaşılan yeninin deneyiminden pek keyif alıyoruz.

Fotoğraf Kaynak: trendwatching