4 Kasım 2012 Pazar

1500 Yıllık Göktürk Kurganı


Habertürk Televizyonu Tarihin Arka Odası adlı programıyla son yılların en nitelikli programını gerçekleştirdi. Moğolistan’da bir Göktürk hükümdarı için bundan 1500 yıl önce inşa edilen ve geçtiğimiz aylarda ortaya çıkartılan mezarın görüntüleri yayınladı. Programa konuk olarak eski Türk tarihi uzmanı Prof. Dr. Ahmet Taşağıl ile Göktürk mezarını bulan Kazak arkeolog Cantekin Karcaubay da katıldı. Göktürk hükümdarının kurganı 4.5 metrelik kurganını kazan  Moğol ve Kazak uzmanlar tarafından 11 metre derinlikte bulunmuş. Programı baştan sonu izledim resmen televizyon başında dondum kaldım. 

Göktürk mezarında, Orta Asya'nın en büyük duvar resimleri, pars resimleri, birebir insan resimleri, panoromik heykeller, mezar bekçisi heykelleri, mitolojik heykeller, altın sikkeler, yüzükler, hükümdar tacı, ahşap kapı,  500'ün üzerinde kalıntı bulunmuş

Hükümdarın iskeleti yok, çünkü yakılmış ve tabut içine kutu içinde küller konulmuş. Bu çalışmayı Çinli, Japon, Koreli, Kazak uzmanlar yerinde incelemiş. Bizler sağ olsun Habertürk televizyonu sayesinde görüyoruz. Hatta Japonlar projeye maddi destek vermiş. Saat 04:00 Balkona çıkıyorum İstanbul'da cam gibi bir hava var. Video telif sorunu yaratır mı bilemem, peşinen Habertürk Televizyonu ve Tarihin Arka Odası'nı hazırlayan Murat Bardakçı'dan özür diliyorum. Tebrikler Habertürk, tebrikler Murat Bardakçı, İstanbul İstanbul olalı böyle güzel televizyon program görmedi.