1 Kasım 2012 Perşembe

Çin kültürü ve Ahlak Dersleri

Alaycı bir başlıkla konuya girdik ama bu sadece ilginizi çeksin diye böyle. Yüksek bir tarih, felsefe, sanat ve spor kültürü oluşturmuş Çin ile dalga geçecek halim yok. Şu halimize bir bakın. Özgürlük, demokrasi cümlelerini paravan olarak kullanan insanlar okul yakıyor, üniversite basıyor, caddeleri savaş alanına çeviriyor. Bir ülkenin ortak değeri olan bayramlarda dahi insanlarımız bir araya gelemiyor, birlikte yaşamanın huzurunu, güvenini yitirdik. Küçük ve iğrenç grup, küme çıkarlarımız için milletimizin geleceğini tehlikeye atar hale geldik! Biz olma duygusunu kaybettik.
İstanbul sokakları bir grup vandalın cirit attığı yer haline geldi. Artık kimse cahilliği için üzülmüyor. Cehalete komedi diye gülüyoruz! Birey olarak ailesine ülkesine, mensup olduğu millete ve insanlığa fayda gösteremeyenler taşkınlığa, vurmaya, kırmaya başladılar, adalet deyince aklıma sadece Çağlayandaki büyük bina geliyor. Dünya nereye biz nereye! Daha ülkemizin kuruluş gününü bile birbirimize zehir ediyorken, nasıl olacak bu işler!
Şu resme iyi bakın bir avuç Bulgar ordusunun İstanbul sınırlarına dayandığı günlerde Trakya yollarında göç eden bir Türk kadın ve çocuğu! Yıl 1912. Cumhuriyeti eleştirirken insaf sahibi ol, ülkene sahip çık, ülken için çalış, üret! Dünü bugünün şartları ile eleştirme, daha iyisini yapmak için çalış!