1 Şubat 2013 Cuma

Atina'da İstanbul'u yaşamak!

İstanbul Rum Cemaati İstos yayınları

İstanbul Rumları

Özlemaki tarafından çok önceden haberdar edildiğim bir İstanbul kitabını yeni bitirdim. Kitabın adı “İstanbul Rumları” Kitap kısaca İstanbul’daki Rum Cemaatinin yaşam serüvenini anlatıyor. Orada bir grubun hayatta kalma çabasını üzülerek okudum. Milletimize yakışmayacak 6-7 Eylül hadiseleri ister istemez yüzümü yine kızarttı. İnsan olduğumdan utandım. Demek ki nefret söylemi böyle bir utancı geride bırakıyor. 

Ananeden o günlerde peynir tekerleklerinin Beyoğlundan nasıl yuvarlandığını, o güzelim kumaşların nasıl yağmalandığını uzun uzun dinledik. Her dinlediğimde yerin dibine giresim geldi.
Kitap aslında bir konferansın metinlerinden oluşuyor. Hakikaten İstanbul Rum Cemaati ile ilgili çok detaylı ve farklı bilgiler var. Dönüp birlikte yaşadığımız bu toplumun bir kısmını anlamak için bize iyi bir fırsat vermişler.

İstanbul Rum Cemaati ve Diyaspora

Kitapta İstanbul diasporası diye bir bolüm var ki çok dikkatimi çekti. İstanbul’dan göç eden Rum cemaatin Atina’ya uyum sürecini anlatıyor.  Vatan böyle bir şey işte. O insanlar için üzüldüm. Çok yazık olmuş. Düşünün Atina’daki İstanbullu Rum cemaati bir kulüp kurmuş İstanbullu olmayanlar kulübe üye olamıyor. Ah ah… Söylenecek çok şey var lakin ülkemizin politik durumu buna müsait değil. İnsanca yaşamasını öğrenemedik henüz.

Megali İdea gibi megalomanca, Anadolu’nun işgali gibi ipe sapa gelmez Yunanistan faaliyetleri nedeniyle Rum cemaatine karşı ön yargılı yaklaşmak doğru değil. Öncelikle onlar bu memleketin çocukları. Yunanistan’ın değil.  Bu arada İstos Yayınevini kutluyorum bu güzel çalışma için. Estambul’un kültürel mirası için değerli bir çalışma. Etimoloji Merakım dolayısı ile bulabilirsem “Fahişe Çika” da okuyacağım.

Atina’da İstanbul hasretiyle yaşayan her İstanbullu Rum vatanına dönmeli! Eski defterleri kurcalamanın kimseye faydası yok! Bunun için devletimiz ne gerekiyorsa yapmalı. Hatta sadece Atina’dakiler değil nerede olursa olsun İstanbul hasretiyle yaşayan herkesi bu güzel şehre bekleriz.

İstos Yayınevi

Yayınevine faaliyetlerinde başarılar dilerim.