21 Şubat 2013 Perşembe

İlk klibimi çektim, hayırlı olsun.


Manda yuva yapmış söğüt dalına türküsü

Türkülere Klip Çekilse


Kolej mezunu birkaç yeni yetmenin müzik klipleri üzerine yaptıkları espriye denk geldim. Diyorlar ki “ türkülere klip çekilse acayip eğlenirdik Bolat abi, mesela "manda yuva yapmış söğüt dalına" al nasıl çekersen çek Bolat Abi” Mandayı bul, bataklığı bul, yetmedi, söğüt ağacı bul, hadi onu da buldun git bir de mandayı söğüt dalında yavrulat hadi onu da yaptın koskoca manda yavrusunu sinek kapsın helikopter gibi alsın uçursun!


Anladığım kadarıyla türküdeki hikâyeyi çok soyut buldular. Başka bir ihtimal kendi kültürlerinden utandıkları için kendilerine göre daha halk olan türkülerle maytap geçme gibi bir yola tenezzül ettiler. Dayanamayıp atladım. “Bakın çocuklar aslında bu türküye klip çekmekten daha kolay bir şey olamaz çünkü adı üstünde halk türküsü çoğu somut gerçekler üzerine kuruludur” dedim. Folklor denilen şeyin sadece dans olmadığı öğretilmemiş demek ki çocuklara. Hemen oracıkta canlı canlı klibi çektim. İşte buyrun. 

Manda yuva yapmış söğüt dalına türküsünün hikayesi


Sabahleyin erken çifte giderken,  ammaaan ammaaaan: Sahneyi beş yaşında çocuk çeker. Adamın teki sabah çift sürmek, yediğiniz ekmeğin buğdayını ekmek amacıyla tarlaya gidiyor. Önünde iki adet öküz ve saban. Çiftçinin pantolonun paçaları çorabın içinde. Kırım Kongo olmasın diye çaktın mı? Ters ışığa dikkat et çekirge gerisi kolay.


Öküzüm torbadan düşmüş gördün mü? Öküzün torbadan düşme sahnesi kolay öküzün başına geçir bir yem torbası ki komşunun bahçesine saldırmasın. Türküde diyor ki öküzümün torbası ağzında değil. Amanın amanın Fazlım: Burada bir şey yok, kaytan bıyıklı Fazlı abiyi çekecen tamamdır.


Manda yuva yapmış söğüt daaaaalınaa, ammaaaan ammaaaan: Bu memlekette mandadan öküzden bol bir şey yok çekirge. Hele İstanbul hepten öküz ve manda dolu, korkma. Sok mandayı bataklığa, bataklığın olmazsa olması zaten söğüttür bebem! Kur coğrafya biyoloji zooloji belgesel ilişkilerini. Söğütlerin dalları suya doğru eğrilir zatten. Dolayısıyla söğüdün dalları bataklığın içindedir. Manda yavrusu sineklerden korunmak, çamuru macun yapmak için suya girer. Al sana manda yuva yaptı söğüt dalına sahnesi. Diyelim ki manda acemi, diyelim ki manda çaylak. Hemen gelir bir at sineği hayvanı en zayıf noktasından yakalar ve sokar, can havliyle sineği kovana kadar manda hoplaya zıplaya kaçar. Bu olaya da “sinek kapma” olayı denir. Eee, yavrusunu sinek kapmış gööördün mü?
Sahnesi de de tamam.  Amanın Fazlımmm. Bu sahneyi zaten çektik kopy paste yap  Fazlı abiyi çekirge.

Tridine banmak ne demek?


Tiridine tiridine, tiridine bandım: Bu sahne türküye sonradan bestecisi İsmail Bey tarafından eklenir. Tridine banmak sulu yemeğin suyuna ekmek banmak demektir. Kortdazür’de büyümediysen yapmışsındır çekirge, itiraf et fiyakan bozulmaz. Alayımız köylüyüz zaten.


Bedavamı sandın, para vidim aldım: Para her devirde dert çocuklar bedavacılık yok bu sahneyi en iyi siz çekersiniz. Elinizdeki ayfon bile dünyanın parası yavrı kuşum.


Tamam şimdi klip bitti jenerikteyiz çekirge.

Türkü: Orta Karadeniz, Amasya, Çankarı, Çorum, Kastamonu, Tokat dolayları anonim. Güfte: Musiki Cemiyeti Hakkı Berber Beste: İsmail Nayipoğlu Derleyen: Muzaffer Sarısözen. Yönetmen: Bolat Abi

Not: İyi de Bolat İstanbul bunun neresinde? Estambul bu postun fotoğrafında. İstanbul ve manda ilişkisine bakar mısınız. Birinci dünya savaşı yılları Haliç köprüsü üzerinden geçen manda kağnıları. Allah bu millete ve insanlığa böyle savaşlar  ve fakirlik yaşatmasın. Tanrım dirliğimizi, birliğimizi bozmasın! İçimizdeki vandallara akıl fikir versin! Fotoğrafı Amerikadaki bilmem ne üniversitesinden aparttım hatırlamıyorum.