10 Şubat 2013 Pazar

Portakal Kalmadı Palmiye Verelim!

Fullantalya Nedir?

Antalya Evliya Çelebi Ülkü Çelik Şavk

Fullantaya.com’dan bir mail aldım. Aynen şöyle:


“Antalya üzerine yazılar, tespitler ve görüşler paylaşan bir şehir bloğuyuz....Geçenlerde tesadüfen elimize bir kitapçık geçti  [Sorularla Evliya Çelebi-İnsanlık Tarihine Yön Veren 20 Kişiden Biri (Ülkü Çelik Şavk)]. Şöyle bir karıştırırken içinde İstanbul'un eski dillerdeki isimlerini gördük. Aklımıza ilk siz geldiniz. Etimoloji'ye olan ilginizi de bildiğimiz için bu kitapçık eğer daha önce görmediyseniz en çok sizin işinize yarar diye düşündük. Eğer adresinizi iletebilirseniz size iletmek isteriz.”

Sağ olsunlar kitabı gönderdiler. Gelen kargoda kitabın yanında iki adet magnet vardı. Bunlardan biri “Yorgun Herkül” heykeline hoş geldin magneti. Diğeri de resimde görmüş olduğunuz magnet.

Sorularla Evliya Çelebi-İnsanlık Tarihine Yön Veren 20 Kişiden Biri

Gelen kitap Evliya Çelebi ile ilgili özet bir eser. Hacettepe Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü tarafından hazırlanmış. Çok makbule geçti arkadaşlar çok teşekkürler. Kitapta en çok dikkatimi çeken şey, Evliya Çelebi’nin kendine verdiği unvandı. Evliya kendisini riyasız anlamına gelen “bi-riya” ve dünya gezgini ve insanoğlunun dostu, riyasız evliya anlamına gelen “Seyyah-ı âlem ve nedim-i beni âdem Evliya-yı bi-riya” olarak anmasıydı. İşte bu riyasız dostlukları nedeniyle fullantalya.com ’a teşekkürlerimi iletiyorum. Boşuna yazmadığımızın resmidir.

İstanbul’umuzu anlatan en iyi rehber kitaplardan birini Evliya Çelebi yazmıştır. Şakaname adlı eserini ilk defa bu kitapta öğrendim. Teşekkürler fullantalya.

Sheraton Voyager, Rixos

Antalya gibi şahane bir şehir için aynı güzellikte bir şehir bloğu fullantalya’ya başarılar diliyorum. Antalya deyince aklıma gelenler: Shareton Voyager Otel sanırım şimdi Rixos  olmuş. Yine Antalya deyince aklıma gelen Kaş Kalkan, Manavgat Şelalesi, Alanya... Yörükler,  pehlivanlar, Toroslar… Antalya Kaleiçinde yediğimiz güzel akşam yemeği, parkın adını hatırlamıyorum ama büyükçe bir parkta eşimle birlikte içtiğimiz semaver çayı aklımda kalanlar.

Yorgun Herkül Heykeli

Arkadaşlar gönderdiğiniz magnetler de yaratıcı. Tam bir şehir bloğuna yakışır şekilde.
Yorgun Herkül magnetini de görsele eklemek iterdim ama birileri hacı etmiş bizim magnetleri. Herkül ile ilgili yazılarıma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.