4 Mart 2013 Pazartesi

Fış fış kayıkçı!

Hale tenger  sebla şahin küratör
İstanbul Modern’deki iki sergiyi Sebla Şahin, küratörler Çelenk Bafra ve Sena Çakırkaya eşliğinde geziyoruz. İstanbul Modern Estambul'un yüz akı bir proje. Devletin yapamadığını Eczacıbaşı ailesi yaptı. 

“Modernlik? Fransa ve Türkiye’den Manzaralar” 

Küratör Çelenk Bafra anlatıyor biz ağzının içine bakıyoruz. Çok başarılı buldum kendisini. Mercii küratörüm. Sergide birbirinden güzel eserler var ama beni en çok etkileyen Hale Tenger’in  Strange Fruit “Tuhaf Meyve” adlı eseri oldu. Şöyle bir şey düşünün, yaklaşık 3 metre uzunluğunda  50 cm eninde tamamen kuş tüyü bir kapıdan giriyorsunuz (ahanda öldünüz ya da kibarca pass away durumu) kuş kanatlarında ahiret yolculuğu. O da ne! Öte dünya yerine boşluktasın etrafın yıldızlarla dolu ortam karanlık karşınızda iki oda ve iki dünya ortası araf.  Dünyanın birisi coğrafi görünümlü yemyeşil, dağlar ovalar kısaca cennet. Diğeri parsellenmiş dünya orası benim burası senin türünden sınırlar çizilmiş, sınırların kutsandığı, abuk çizgiler uğruna milyonların öldüğü siyasi atlas görünümlü dünya (alın size cehennem). İçeri girdiğinizde şok oluyorsunuz, ıııgaağaaaaiiiiii şeklinde bir arya ile tüyleriniz diken diken oluyor. Ölünce tüy kalır mı orası, şimdilik soru işareti olarak kalsın. Çelenk Bafra söyledi arya bile tersten söylenmiş, gerçekten çok etkileyici. Hale Tenger ile aynı ülkenin vatandaşı olduğum için mutlu oldum.

Prix Pictet sergisi

Nasan Tur’un artık olmayan SSCB, Yugostlavya, Doğu Almanya gibi ülkelerin  olmayan bayraklarından oluşturduğu enstelasyon, Ayşe Erkmen’in mayınlı ve bombalı seramikleri ve Fış Fış kayıkçısı ve  tabiî ki Sarkis pembe odası. Son olarak şunu belirteyim Thomas Hirschorn’un One World adlı eseri ATLAS’ın artık görevini tamamladığını ve dünyanın yükünün üzerimizde olduğunun resmidir. Prix Pictet sergisinde  küratör Sena Çakırkaya’nın anlattıkları arasında benim favorim Rena Effendi  adlı Azeri sanatçı oldu. Çok teşekkürler Sena Hanım.

Çağdaş Sanatların Mabedi İstanbul Modern, "hoş bulduk" Sebla Hanım, "hoş bulduk" Çelenk Bafra, "hoş bulduk" Sena Çakırkaya "hoş bulduk" çok teşekkürler Semi, iyi ki varsın.

Fotoğrafın hikayesi şu Ayşe Erkmen'in "Fış Fış" adlı eseri aslında tın tın tenekeden bir dünyada yaşadığımızı anlatıyor bir çok şeyin greenwashing olduğunu adeta gözümüze sokuyor. Elbette, bizler de biliyoruz bir çok şeyin sahte olduğunu! Tıpkı yüzemeyen şu teneke yeşil kayık gibi.

Strange Fruit

Hani o çok öykündüğümüz Amerika Birleşik Devletlerinde sırf renkleri kara diye ağaçlara asılan ve bunları gören Abel Meeropol’ün yazdığı şarkıda bunları tuhaf meyveye benzetmesi olayıdır. Son not, çağdaş sanatta çok kıskanılan bir insandır Hale Tenger.