15 Mart 2013 Cuma

Kadim İstanbullular


P dergisi portakal sanat galerisi dergicilik

Raffi ve Maya Portakal

Hani bazı insanlar vardır ya içinde yaşadığı şehre yakışır. İşte bunlardan biri de Raffi Portakal’dır. Kendisine galerici, koleksiyoner, antika uzmanı, müzayedeci denmesinden pek hoşlanmaz. Kendini dükkâncı, galerici olarak ifade ediyor.

P dergisi

Eski sayılarına 50 TL verip aldığım “P Dergisi”nin yayıncısıdır. P Dergisi, Türk entelektüellerinin gözbebeğidir, ülkemizin tüm birikimini neredeyse bu dergide görmek mümkün. Dergi aynı zamanda dünyanın önemli kentlerinde de satılıyor. Barnes and Nobles'da satılan kaç Türk Dergisi var arkadaş!  

Müzayedecilik, koleksiyonerlik

Kadim İstanbullu bir aileden gelen Portakal ailesinin soyu Osmanlı Devleti’nde görev yapmış Mikail Paşa'ya kadar uzanır. Büyük dede Yarvent Bey 1902 yıllarında başlamış antikacılık mesleğine sonra oğlu Aret öğrenmiş işi. Portakal’ın dedesi saraylarda  müzayede yapmış. Ayşe Sultanlar, Emine Sultanlar’ın konaklarında ne mezatlar yapılmıştır.

Şevket Rado Koleksiyonu

Sakıp Sabancıya hat sevgisini aşılayan o dur.  Hatta Sakıp Sabancıya Şevket Rado’nun hat koleksiyonu almaya ikna eden de o dur. Sabancı Müzesinin kurucu üyesidir. Sanırım hala da müze için çalışıyor. Metroplolitan Müzesinde, Louvre’da hat sergisinin açılmasını sağlamıştır.

Üniversitede psikoloji eğitimi alan Raffi Portakal, 1973 yılında dükkânını Nişantaşı Mim Kemal Öke Caddesi 19 Numarada açtı ve halen aynı yerde hizmet vermeye devam ediyor. Kızı Maya Portakal bu mesleği devralmaya hazır.

Çok önemli bir lafıdır:
“Önce kendin için, ailen için, sonra ülken için bir şeyler yap.” 
Hepimizin örnek alması gereken bir İstanbulludur. Şöyle bir şey düşünün şu Estambul’da Raffi Portakal ayarında 10 insan olsa bu ülke bugün nerelerde olurdu.