1 Mart 2013 Cuma

Sahne senin arkadaş!

ayşegül güzel paylaşım ekonomisi
Hey sen! Öyle biraz uzun bir yazı deyip uçup gitme! Bak yazının sonunda iyi ki kendimi kasıp okudum diyeceğin bir platformu tanıtıyorum Kişisel gelişimin tavan yapacak. İnan bana.

Zumbara

Şaka bir yana hayde başlıyoruz. Hayat sürprizlerle doludur denir ya, işte “Zumbara” da benim için bir sürprizdi. Adını birkaç kez duydum, aklımda tutamadım kaçırdım ama bir gün Estambul'da ihtiyacım olan proje için çizimi ararken bir arkadaşım “Zumbara”yı önerdi. Ve benim “Zumbara” ile tanışıklığım böyle başladı.

Zumbara nedir? 

Zaman Kumbarası, yani sana girişte 5 saat veriliyor.  Bu saatlerle bedava eğitim alabiliyor, ücretsiz danışman tutabiliyor, ne bileyim konusunda uzman birinden bir hizmeti alıyorsun.

Nasıl yani Bolat, iş ve hizmet alıyorum para ödemiyorum? Aynen, öyle. Zumbara, para yerine zamanın kullanıldığı sosyal bir paylaşım ağı bir alternatif ekonomi hareketidir. Sistem birisine 1 saatlik yardım et. Karşılığında 1 saat kazan ve kumbarana at. Bu 1 saat ile topluluktaki dilediğin kişiden istediğin 1 saatlik servisi al mantığı ile işler.

Ben Filiz'e ne zamandır öğrenmek istediği ve benim severek yaptığım fotoğrafçılığa giriş dersi veriyorum 2 saat, Filiz karşılığında bana 2 saat ödeme yapıyor. Ben kazandığım bu saatleri kumbarama atıyorum ve ihtiyacım olduğunda çıkarıp 1 saati ile Meltem’den web sitesi geliştirme hakkında bir danışmanlık alıyorum, diğer 1 saati ile de topluluktaki başka bir kişiye evimdeki avizelerimi taktırıyorum.

Böyle ücretsiz iş gördüğün bir ortam düşün. Ama öyle beleşçilik yok hep al hep al nere kadar, doğaya aykırı! Biraz da vermek lazım değil mi. İşte o zaman siz de yeteneğinize göre eğitim, iş, nesne, hizmet vererek Zumbara saati kazanıyorsunuz. Ücret kaygısı taşımadan bir ihtiyacını giderebileceğin ya da bir başkasının elinden tutabileceğin bir bir platform düşün. Çok inovatif, daha adil bir dünya için gerekli bir platform.

Zumbara’nın getirdiği temel farklılık, hali hazırda 33 ülkede uygulanan zaman bankası sistemini tüm dünyada kişiler arasında ilişki, karşılıklılık ve güven yaratmak için sosyal teknolojiler ile birleştiriyor olması. Zumbara’da şu an 12.000 üzerinde kişi, 8000 üzerinde yetenek ve ihtiyaç listelemiş durumda ve aylık 1000 saate yakın paylaşımda bulunmakta.

Zumbara güzel ama sahibesi de Zumbara’dan daha güzel bir insan. Ayşegül’ü görünce insanın “yıldızlı pekiyi” veresi geliyor. Sağ olsun kendisinden 1 saatlik inovasyon eğitimi aldım. Kız gitmiş taaaaa İspanyanın en iyi firmalarına danışmanlık vermiş, gittim tecrübelerini anlattı üstüne bir de pdf sunum dosyası gönderdi. Para ile o hizmeti alsan cüzdan boşalır anacım!

Bu kadar girizgâhtan sonra işte size “Zumbara” ile tanışmak için güzel bir fırsat. 31 Mart Pazar, hazır havalar ısınmaya başlamışken, mis gibi bir akşamüstünde “Zumbara” sahnesi senin. Sahnede ne yapacağın ise tamamen sana kalmış. Şarkı söyle, şiir oku, gitarını tıngırdat, hikâye anlat, ıslık çal, öylesine konuş, oyun oynat, dünyamızın falına bak...

Ayşegül, mesela ben birkaç etimolojik hikaye patlatsam sahnede. Domates yağmuruna tutulur muyum? Turfanda domates el yakar martta, yumurta desen o da pahalı yırttık demektir.

Bu heybetli şehir İstanbul'da bir mola verip biraz nefes almaya ne dersiniz? Zumbara etkinliği sizin için farklı olmaz mı? Bence olur. Nasıl olacak? Sorunuza Zumbara şöyle diyor:

1. Zumbara sahnesinde ne yapmak istediğini 21 Mart'a kadar şu bağlantıdaki Soruları cevaplayarak Zumbara’ya haber ver
2. Programı oluşturduktan sonra sana dönüş yapılsın
3. 31 Mart günü Zumbara sahnesini birlikte yarat.

Bize sen'den bahset. Sen'le ilham ver bize!

Zumbara’nın sanal dünyadaki mekanları: