20 Mart 2013 Çarşamba

Vasat İnsanlar Diyarı

Milli Kütüphane Atamalar liyakatMart ayının son haftası ile Nisan ayının ilk haftası Kütüphane haftası olarak kutlanıyor. Bu yıl seçilen tema “Yenileşim ve Kütüphaneciler.” 
Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Başkanı Ali Fuat Kartal mail göndermiş:

Kütüphaneler Haftası


“ Bir haftadır adeta bayrama hazırlanır gibi Kütüphane Haftası’na hazırlanıyoruz…
Kütüphaneciler değişti kütüphanecilik değişmekte ve fakat bilgiyi toplumsal algılayışımız/anlayışımız değişmiyor...

Liyakat ve atamalar

Milli Kütüphane Başkanımız Sayın Tuncel Acar bakanlık müfettişlerinin soruşturması bahane edilerek görevden alındı ve yerine,' 'kütüphaneci olmayan biri' atandı.
Sonra Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü görevden alındı yerine, ‘kütüphaneci olmayan biri’ atandı.
Şimdide Milli Kütüphane Başkan Yardımcısı Sayın Gönül Büyüklimanlı emekliliğine bir ay kala görevden alındı yerine, ‘kütüphaneci olmayan biri’ atandı….”

Şimdi bu maili okuyunca içim burkuldu. Atananları, görevden alınanları tanımam etmem. Fakat, ben bilirim ki bu memlekette liyakata değer verilmediği sürece toplumsal çürüme devam eder aziz kardeşim!

İlle de liyakat. O onun köylüsü bu bunun deyze oğlu, o bu partili, o onun adamı bu bunun adamı, o komünist, bu şeriatçı, şu liboş bu faşist diye diye bu memleket VASAT İNSANLAR diyarı oldu. Yeter bunaldık yahu!

Merter Platformu

Alkışlanacak bir proje ile Kütüphaneler Haftası Postunu kapatıyorum. Estambul’da Merter Platformu 4 ayda 33 ilde 2158 köy okuluna 2 milyonu aşkın kitap yardımı yapmış ve okul kütüphaneleri kurmuş. İşte budur. Herkes kendine yakışanı yapar demişler. Platformu saygı ile selamlıyorum.

Liyakat kelimesinin kökeni, etimolojisi

Liyakat, Arapça layık olan, uygun olan, yakışan demektir. Kifayet demektir. Hay bu etimoloji merakıma!