24 Nisan 2013 Çarşamba

Ararım ararım seni her yerde!


Nişantaşı Akkavak Sokak Topağacı Teoman Bolat
Teoman: "Aradığımı nasıl bulurum Google abla?" 
Google: Hımmmm ne aradığına bağlı Teo’cuğum. Bende alayı indeksli her şeyin. Baba anlatsın sen kaybolursun Google veritabanı dehlizlerinde çojuğumm!

Evet, Teomanın bu arama pozundan yola çıkarak İstanbul İstanbul Olalı Bloğunda neyi nasıl arayacağımızı öğreniyoruz buyrun :

Bloglarda arama nasıl yapılır?


Yandex, Altavista, Yahoo, Bing yok anacım yok var mı Google gibisi! Minimum zımbırtı maksimum arama sonucu Google’da. Bazı blogdaşlar soruyor. Çok yazın var şu konuda yazdın mı? Tabi hafızamız error veriyor. Haklısınız, unutkanım.  

Tam 6 yıllık bir birikim olmuş. Eğer bir konuda ne yazdığımı benim bloğumda görmek istiyorsanız şunu yapmanız yeterli: Örneğin "İstanbul ile kafayı bozmuş Bolat, Ankara ile ilgili neler yazmış bir bakalım" diyorsanız. O zaman aynen şöyle yapalım:

"Ankara" site:istanbulistanbulolali.blogspot.com

Google'da arama yapmanın incelikleri

İşte size bir arama tekniği. Google’da arama yapmanın incelikleri say say bitmez. Size site odaklı aramayı anlatmış oldum.

Adamlar HTML’yi bırak PDF’leri bile indekslemişler arkadaş. En iyi İstanbul aramaları Google’da, tabii bana göre. Yandex,  Estambul'u şöyle sergiliyor diyene de saygı duyarım.