5 Nisan 2013 Cuma

Ben İstanbulluyum

istanbullular istanbulluluk
Başlığa bakıp öykündüğümü düşünme! Elbette ben de İstanbullu olmak isterim. Hemşehrim memleket nire? Tabii ki İstanbul. Sen İstanbullu musun Bolat? Olmaya çabalıyorum diyelim. Yont yont bitmiyor anacım!  İstanbul bir alem. Eskiden birisine İstanbullu deyince aslında o kişiye ait çok şey söylemiş olurdunuz. Beyefendi, hanımefendi, kültürlü, oturmasını kalkmasını bilen, yol yordam adap edep bilen, en mühimi de güzel konuşabilen insan demekti.

İstanbulluluk nedir?

Yani İstanbulluluk Türk Kültürü’nün en yüksek mertebesiydi. Ama şimdi öyle mi? Birisi ile yeni tanışıyorsun.  Nerelisin? Eskiden göğsümüzü kabartarak Çengelköylü derdim. Sonra Beşiktaşlı çünkü Hattat Tahsin’de oturdum, sonra Sarıyerli oldum. Sonra Başakşehir’de oturdum 6 ay, sonra da Beykentli olduk iyi mi! Oturduğum son iki muhitin İstanbul ile alakası yok cancağızım. Bende yalan hilaf yok! Parasız yatılıya benziyor sattımın semtleri, kat kat binalar o kadar! 165m2 evde oturacağıma 90m2’lik daire ver, şehir içi olsun pamuklara sarayım ben onu. Ama gel de bunu Dido’ya anlat(aman duymasın)

İstanbulluluk dedik ya, İstanbulluluk öldü, ruhuna fatiha! Metrobüste, eli bastonlu nineyi görünce camdan dışarı bakan bedenlere İstanbullu diyebilecek miyiz? Metroda o sıkışıklıkta dotosuna çantam dokununca zinciri boşalan kadın İstanbullu mu? Şehir diye bize kakalanan 2-B arazilerindeki binalara ne diyelim! Fakirliğin dip yaptığı yere Altınşehir demenin dayanılmaz hafifliğini belirtmek lazım! Üzerine karbonmonoksit yağan Gaziosmanpaşa, Fikirtepe’ye ne demeli.  Beyoğlu’nun pislik içinde yüzen sokaklarına, leş gibi kokan Halkalı minibüslerini nereye koyacağız?

Abi, ayağınızın türabı olayım Silivriyi ve Çatalca’yı Tekirdağ’a, Sultanbeyli ve Samandıra’yı İzmit’ bağlayın orada oturan vatandaşlarımıza yazık. Halkalı’yı bile İstanbul olarak düşünemiyorken bari bunları yapmayın.

Estambul'da kendimi turist gibi hissediyorum şu aralar! Kapağı şehir merkezlerine atma derdindeyim. Bu Şişli, olur, Beşiktaş, Kadıköy, Sarıyer olur. AVM’lerde sosyalleşmek bana göre değil. Boğaziçi’ni özledim ben.

Not: Yakın bir zamanda beni bir anlık metroda meşhur eden çantamı da post yapacağım ceza olarak. Bu da moda postu olsun. Bundan sonra metroya binince çantalar başın üzerinde olsun yoksa benim gibi rezil olursunuz.

Fotoğraf Kaynak: hanshochstoeger.com Ben İstanbulluyum. Personal Project, Ongoing