28 Nisan 2013 Pazar

İstanbul Hatırası


Cumartesi Kadıköy’e gittim, toplantım vardı. Dönüşte Mutlu ile Beşiktaş'ta buluşacağımdan Vapuru kullandım. Cumartesi akşamüstü vapurun yolcusu çok. Boş bir koltuğa oturdum, karşımda bir çocuk benim dazlak kafaya bakıp bakıp espriler yapıyor. Normaldir çocuk, göz temasımız oluyor, neşemiz yerinde.

Kadıköy vapurunda dedikodu

Vapur kalmak üzereyken dört kadın yanıma otuyor. Yaşlıca olan abla anlatmaya başlıyor. “Bizim Sevim evlendi gördün mü, nikahsız. Bari imam nikahı olsa” Genç olan kadın durumu izah ediyor. “Bunun gençliği de bir hoppa idi ablam, nerde akşam orada sabah!” Yaşlı olan teyze anlatmaya devam ediyor “ Evlenmiş bilmem taa Lübnandan biriyle, adam Müslüman bile değil.” Genç kadın lafa giriyor “Abla ben onu Müslüman diye biliyorum” Yaşlı teyzem lafı konduruyor “Müslüman adam rakı içer mi?”

Vaay sen misin kulak kesilen taş geliyor başımızı şırrrrank diye yarıyor. Kafamda o ses çınlıyor. “ Müslüman adam rakı içer mi, Müslüman adam rakı içer mi. Müslümaaannn adaaammm rakıııııı…”  Buyur buradan yak al sana benlik sorunu.

Tövbe tövde araya vapur müzisyenleri giriyor neşemi buluyorum. İyi ki varsınız gençler yoksa gayya kuyusuna düşmüştüm çık çıkabilirsen benlik sorularından. Müslüman adam rakı içer mi?

Vapur Beşiktaş İskelesi’ne yanaşıyor. Tam karşıya acayip bir bina diktiler Dolmabahçe sarayı'nın yanı. Sayı ile mi çoğaltıyorlar bunları arkadaş! Tarihi dokuya  uygun bir bina dikseniz dişimi kıracağım. Yok Yok, biz biraz zor adam oluruz.

Video ne alaka Bolat! Şimdi Cumartesi gece saat 04:27 pardon Pazar sabaha karşı müziksiz post yazılmıyor. Sevdiğim bir müzik belgeselidir. İstanbul’u da iyi anlatır. Fatih Akın projesi İstanbul Hatırası, Crossing The Bridge. Sık sık Alexandre Hacke'yi göreceksiniz.

 

Kimler mi var bu belgeselde? Kimler yok ki! Ceza, Baba Zula, Selim Sesler, Brenna Mccrimmon, Aynur,  Orhan Gencebay, Müzeyyan Senar, Erkin Koray,  Orient Expressions, Replikas, Mercan Dede, Siyabend, Sezen Aksu.

Ah Estambul İstanbul olalı görmedi böyle belgesel. Alman yaparsa kötü yapmıyor arkadaş! Bizimkiler hep me too.