24 Mayıs 2013 Cuma

İstanbul'da Mistizm, Mistik Alem ve Dan Brown


yaşar iliksiz mistiszm konstantinin sırrı istanbul

Mistizm, Mistik Alem 


Bilmiyorum aranızda mistizme merakı olanınız var mı? İstanbul ve mistizm deyince aklıma mistikalem.com geliyor. Kurucusu Yaşar İliksiz dostumdur, akıldan kopmayan sıkı bir mistizmcidir, yazardır, şairdir, gazetecidir. En önemlisi dostluğu ve insanlığıdır. Yaşar İliksiz eğer bu postu okur “Ulen insan dostunun okuyacağını bile bile böyle yazar mı?” derse haklıdır. Övülmesi gereken insanı yüzüne de arkasından da övmek lazım bunu öğrendim 38 yaşımda.


Konstantin'in sırrı, Dan Brown'un İstanbul'u infrno, cehennem

Şimdi işin sövgü kısmına geliyoruz. Arkadaş insan arkadaşının kitabının çıktığı Remzi Yayınevinin vitrininde (Konstantin’in Sırrı) ya da idefixte (kurtarıcı,son kabadayının 24 saati) dolaşırken mi görür? Kaç kere diyoruz şu kitabı yayınevine verince haberimiz olsun ama dediğimizle kaldık. Oh abi fırça işi de tamam! 

Mistikalem.com’da Dan Brown’un yeni romanı Inferno Türkçe adıyla "Cehennem" ile  ilgili bir yazı okudum. Billiyorsunuz kitapta İstanbul'dan bir hayli bahsediliyor. Henüz Dan Brown’un yeni kitabını satın alamamıştık ama bu mistik kitapla ilgili ilk kritiği mistik alemde okumuş olduk. Teşekkür ederiz, editör arkadaşımıza. Bu arada mistizm ile ilgili yazmak isteyenler de davet ediliyor mistikalem.com’a.

Yazar olmak isteyenler mistikalem@gmail.com adresinden siteye başvuru yapabilirler.

Mistik kelimesinin kökeni etimolojisi

Mistizm kelimesinin kökeni Yunanca’dan gelir. Dudak ve gözleri kapamaktır, bir anlamda içe dönüş yani.Yunan kültünde ayinlere mysteria bu ayinlere katılanlara da mystes denilirdi. Mistik insan akıl ve bilgiden kopmayıp mistizmi sezgi aracı haline getirirse bilgeliğe doğru ilerler yoksa şizofren olur amanın dikkat. Hay bu etimoloji merakıma.