7 Mayıs 2013 Salı

Turist Gruba Yandan Kaynamak


Osmanlı Tokadı Dizi TRT

Osmanlı tokadı

Çınar Toprak İstanbul’da bir Fransız grupla Eyüp Sultan’a gider. Her rehberin anlattığı gibi başlar anlatmaya. Grup Fransız olduğuna göre Fransızca anlatıyor. Bir amca dikkatini çekiyor gruba kaynak olmuş, rehber neyi anlatıyorsa dinliyor anlamaya çalışıyor binanın mimari öğelerini anlatırken haliyle herkes kafasını oraya çevirdiğinde amcada birkaç saniye gecikme ile kafasını oraya çeviriyor. Rehber onun Fransa’da çalışmış işçi emeklisi olduğunu düşünüyor. Sonra dayanamayıp kendisine soruyor.

Çınar Toprak

Amca, sen anlattıklarımı anlıyor musun?

“Anlamiyem yiğen!"

E o zaman niye dinliyorsun be Amcacığım.

“Ne yapam çok güzel anlatiysen yiğenim”

Rehber,  bu cevabı çok güzel bir iltifat kabul eder ve gülümser. Bundan cesaret alan amca Amca soruyu yapıştırır.

“Eyüp dedin, Ensari dedin, Medine dedin onu anladım da bu Akşemsettin dedin ama onun memleketini söylemedin. Akşemsettin nereliymiş yiğenim.”

Amca Akşemsettin Fatihin Hocasıydı onunla İstanbul’da kalıyordu.

“İyi de memleketi neresiydi yiğenim”

Çınar Toprak şaşırır çünkü rehberlik hayatında ilk defa kendisine Akşemsettin’in nereli olduğu sorulmuştur. Amcanın komik eksik dişli suratına ve öğrenci edasıyla can kulağıyla dinlemesine bakıp onun samimiyetine inanan Çınar Toprak cevabı verir.

Amca, Akşemsettin Bolu Göynük'lüdür.


II. Mehmet(Fatih) kendisi’ni çok sever hatta devlet işlerini bırakıp derviş olmaya niyetlenince Akşemsettin senden mürit değil sultan gerek deyip defalarca öğrencisini reddetmiştir. Hocası Fatihi müritlik fikrinden uzaklaştırmak için memleketi Göynük’e yerleşmiştir ve orada vefat etmiştir.

Amca rahatlamış “Hah, ben de bunu beklerdim sağol yiğen Göynüklüymüş” diyerek oradan uzaklaşmıştır.

Çınar Toprak'a bu güzel hikaye için teşekkür ediyorum. Doğru soruyu sormak önemlidir. Benim bu hikayeden çıkarımım şudur:

Bugün toplumun büyük bir kısmında hatta devletin içinde mürit olma gibi bir eğilim var. Eğer devletinizi şeyh tutmayacaksanız mürit olmayın!

Not: Akşemsettin deyince TRT1’in yeni dizi "Osmanlı Tokadı" aklıma geldi. İzleyin derim fena dizi değil. Mazhar Alonson ve diğer oyuncular harika iş çıkarmışlar. Yapımcıyı tebrik ediyorum.
Senaryo da güzel hakikaten.