30 Haziran 2013 Pazar

SSM, Pera ve İstanbul Modern Google Art Project'te

Google Art Project

Google Art Project 

Cumartesi bir proje için çok dolaştık, çok gezdik. Eve geldiğimde ayaklarım şişmişti desem yeridir. Baktım ki evde kimsecikler yok radyoyu açıp, müzik eşliğinde dergi okudum. Ne ibiğimizden çekiştiren Teo var, ne evin hatun kişisi var. Ohh hayat böyle güzel. Yalnız, birkaç saatliğine güzel diyor şimşekleri üzerime çekmekten tırsıyorum. 

Geçmiş aylardan kalan bir dergide İstanbul Modern’in Google Art Project’te yer aldığını öğrendim. Hemen Google Art Project’e baktım gerçekten hayranlık verici. Google Art’da sadece İstanbul Modern mi yer alıyor? Hayır. Pera Müzesi, SSM yani Sakıp SabancıMüzesi’ni de gördüm.


Sakıp Sabancı Müzesi, SSM

Sitede dolaşırken New York, Jewish Museum’a ait güzel bir Estambul resmini sizinle paylaşayım istedim. 1838 yılı İstanbul’unu gösteren bu eser Moshe Ganbash imzasını taşıyor. Aslında İstanbul'daki Yahudi toplumuna ait bir post yazsam güzel olur diye düşünüyorum. Özellikle Karaim Yahudileri hep ilgimi çekmiştir. Bugün sayıları iyice azalmış olan Hazar ve Kırım  kökenli Musevi Türk toplumu'na ait bir sinagog Hasköy'de diye hatırlıyorum.

İstanbul Karaköy İsmi nereden gelir? Etimolojisi kökeni nedir?

Bugün İstanbul'da "Karaköy" diye andığımız semtin adı Karay-Karaim Türklerinden dolayı böyledir.