3 Temmuz 2013 Çarşamba

Beyoğlu Halleri

LGBT onur haftası taksim

Beyoğlu Aya Trias Kilisesi

Cumartesi günü birkaç toplantıya katıldım. Pazar günü arkadaşımızın oğlunun vaftiz töreni vardı. Öğleden sonra Taksim’deki Ortadoks kilisesi Aya Triada ya da Ayia Trias adı verilen kiliseye gittik. Bize ayrılan alanda töreni beklemeye başladık. Mabetleri genelde etkileyici bulurum. Bu katıldığımız ikinci vaftiz töreni oldu. Aya Trias kilisesinin kubbesi gerçekten etkileyici. Bahçesi ise Beyoğlu’nun keşmekeşine inat dingin. İçeride fotoğraf çekmedim, çünkü sonuçta insanlar ibadet ediyor.

Görmeyenler için vaftiz törenini anlatıyorum. Kilisenin ortasında bir platform var, papaz ve din adamları ellerinde İncille dua okuyor ya da ilahi şarkılar söylüyor bilemiyorum. Sonra çocuk bir leğen gibi bir şeye sokuluyor hatta cam şişede zeytinyağı katılıyor galiba suya çocuk ciyak ciya sonra yine dualar ediliyor. Sonra vaftiz kaydı yapılıyor ve tören bitiyor. Kilisenin dışında tebrik ve ikram, işte vaftiz töreni böyle. Arkadaşlarımızı kutluyor, minik bebeğe uzun ve mutlu bir ömür diliyoruz. Allah anasına basına bağışlasın.

Taksim LGBT Buluşması, Onur Haftası

Kiliseden çıktık dışarıdan sesler geliyor, eyvah biber gazı mı gelecek yine derken birden LGBT Onur Haftası yürüyüşü olduğunu öğreniyoruz. Kiliseden çıkınca meydana doğru gelirken LGBT üyeleri, arkadaşları hatta ailelerinin de bu yürüyüşe destek verdiklerini düşünüyorum ki bu son derece olumlu bir olay. Neticede hepimiz insanınız hepimiz insanca muameleyi hak ediyoruz. Taksim meydanındaki kalabalık ortalama bir siyasi parti mitinginden daha renkli daha kalabalıktı.

LGBT hayatın bir gerçeği bu gerçeğe sırtımızı dönmeyelim lütfen. Bloğumu takip eden LGBT üyesi arkadaşlar var mıdır bilemiyorum ben kendilerinin LGBT Onur Haftası’nı kutluyorum. Herkesin kendi gerçeğini yaşaması dileğiyle.

Keşmekes kelimesinin kökeni ve hikayesi

Etimoloji severe not: Keşmekeş nedir? Sözlükte, karışıklığı ifade eder. Farsça  kaşmikaş sözcüğünden dilimize geçmiştir. "Kaş-çek"  ve "mikaş-çekmemek" sözcüklerinden oluşur. Çek-Çekme yani zıtlık ve karmaşa ortamını anlatır. Ayrıca argodaki "keş" sözcüğü de buradan gelir  kafayı çekmek anlamında kullanılır. Cefakeş-cefa çeken, kemankeş-yay çeken, çilekeş-çile çeken gibi. Hay bu etimoloji merakıma....

Fotoğraf Kaynak: istanbulium Caner Cangül