27 Temmuz 2013 Cumartesi

İstanbul'un en iyi peynircileri nerede?

İstanbul Çayır Peyniri

İstanbul'da Peynirciler

Sevgili Blogger arkadaşlarım. Peyniri pek severim ama bizim şarküteride iki aydır bulamadığım keçi peynirini İstanbul’da nereden bulabilirim, bildiğiniz güzel bir peynir pazarı var mıdır, bana yardımcı olabilir misiniz? Hani böyle sert oluyor ya, makarna ile acayip güzel oluyor oy oy oy. 

Şimdi bu biraz istek gibi oldu ama bari size küçük bir peynir postu hazırlamış olayım. Bir sürü peynir türü var çoğunu biliyorsunuzdur. Peşin bilgi şu: Belki bileniniz vardır ama Estambul'a özgü bir peynir varmış "İstanbul çayır peyniri"ni ben ilk defa duydum.

Peynir, kelimesi modern Türkçe’ye Farsça sütten yapılmış anlamına gelen “panir”  kelimesinden geçmiştir. 

Peynir tarihte ilk defa Orta Asya Türkleri tarafından üretildiği  ve sonraki yıllarda Memlük Türkleri ile Ortadoğuya ulaştığı, Romalılar döneminde de yaygınlaştığı düşünülmektedir.

Dilimizde “lafla peynir gemisi yürümez” şeklinde söylenen; şöyle yaparım böyle yaparım demekle bir yere varılmaz icraat lazımdır  anlamına gelen atasözü vardır. İşte onun da hikayesi kısaca şöyledir.

Rivayete göre İstanbullu bir tüccar Trakya’dan aldığı peynirleri İzmir’e gemi ile taşıyarak satıyor ama navlun yani gemi taşıma ücretini ise sürekli sallıyormuş. Buna dayanamayan gemi kaptanı uyanık tüccardan navlunu ödemesini istediğinde ise "hele peynirleri İzmir’e yık paranı öderim" şeklinde oluyormuş. Sabır taşı çatlayan kaptan İzmir yolunda iken ayfonu çıkarıp cepten tüccarı aramış.

Aloo.. sesinden sonra kaptan derdini anlatmış ve birikmiş  navlun ücretlerini istemiş ama adam nato kafa nato mermer. Sürekli sallıyor.
Kaptan bu sefer ağlamaya başlamış:
"Valla, tayfası var, miçosu var, yağcısı var onlara para ödeyeceğim. Ayrıca bu meret suyla çalışmıyor navlunu ödeyin” gözüm diye diretmiş.
Tüccar yine sallıyor:
” Yahu sen peyniri İzmire getir bakarız çaresine.”
Kaptanın tepesi atmış:
"Efendi, efendi lafla peynir gemisi yürümüyor kömür idi, yağ idi bunlara para lazım. Navlunu ödemezsen İzmir yerine Marmaraya dökerim peynirini! ”
Diyerek höykürünce adam tıpış tıpış navlunu ödemiş ve deyim dilden dile yayılmış günümüze kadar gelmiş.

Hay bu peynir etimoloji merakıma...

Zehra'ya teşekkürlerimle.