21 Temmuz 2013 Pazar

İstanbul’un Yedi Tepesi Neresi?

istanbul inşaat tepki şehircilik
Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemleri gurusu Zühtü Kayalı üstadıma sözümdü yerine getiriyorum. Bana bir gün “Bolat, şu İstanbul’un 7 tepesi neresidir yaz, yaz da Çamlıca tepesini 7 tepeden birisi sananlar öğrensin” dedi. Zühtü hocam söyledi ise akan sular durulur. Kendisi her ne kadar Matematikçi ve Ankaralı olsa da edebiyat severliği ve İstanbulluğu bizden ileridedir. Haydi, o zaman başlıyoruz tepeleri okumaya. 


İBB logosunda da bulunan 7 tepe nerede?


Birinci tepemiz: Topkapı Sarayının bulunduğu tepe
Başka neler var bu tepede? Aya İrini, İstanbul Arkeoloji Müzesi, ecnebi dostların Blue Mosque dedikleri Sultanahmet var, Yerebatan sarnıcı var, Milion Taşı var, Alman Çeşmesi ve Hipodrum var.

İkinci tepemiz: Nuruosmaniye Camisinin bulunduğu tepe

Başka neler var bu tepede? Kapalıçarşı, Firuzağa Camisi, Binbirdirek Sarnıcı, Çemberlitaş Hamamı, hamam deyince sırtım kaşındı hatuna bir el at desek, kaşağımıyım ülen ben diyecek kesin. Sonra efem yine Çorlulu Ali Paşa medresesi, Çinili Han var 2.tepemizde

Üçüncü tepemiz: Süleymaniye Camisinin olduğu tepe

Başka neler var bu tepede? Bunu herkes bilir İstanbul Üniversitesi, Çukurçeşme Hamamı, Süleymaniye Külliyesi, Mimar Sinan Türbesi, Laleli, Beyazıt ve  Zeyrek Camileri bulunur. Af buyurun bizim gibi idrar yarıştırmamış atalar iki imparatorluk yedi tepe üzerinde mimari eserlerle kapışmış. Yarışın böylesi başım üstüne.

Dördüncü tepemiz: Fatih Camisinin bulunduğu tepe

Başka neler var bu tepede? Bozdoğan kemeri var ama diğer eserler hatırlamıyorum eşekliğime verin efem.

Beşinci tepemiz: Yavuz Sultan Selim Camisinin bulunduğu tepe

Başka neler var bu tepede? Patrihane, Kariye, Fethiye Camisi bu tepede yer alır. Mozaik görmek isteyen Kariyeye gitsin efem şaşırır kalırsınız. Fethiye Camisi ise dış görünüşü ile bildiğin manastırdır.

Altıncı tepemiz: Mihrimah Sultan Camisinin bulunduğu tepe

Başka neler var bu tepede? Tekfur Sarayı yine bu tepemizde yer alır. Kaşıkçı Elması'nın fukara bir kaşıkçı tarafından bu sarayın bahçesinde bulunduğu rivayet edilir.


Yedinci tepemiz: Haseki külliyesinin bulunduğu tepe

Başka neler var bu tepede? Cerrahpaşa, Haseki taraflarında bulunan Arkadius sütunu bu tepede yer alır. Bugün avratpazarı(nasıl bir nitelemeyse) denen yerde bulunur. Bu sütun tılsımlıdır. Atma Bolat! Atmıyorum Evliya Çelebi yazar. Evliya atıyor ama zaman zaman.

Tamam tamam ukalalık yapma anladık tepeleri zaten biliyorduk. İyi de neden 7 tepe üzerine kurulmuş bu İstanbul, nedir bundaki hikmet? Şimdi efem, İmparator Konstantin İstanbulu 7 tepe üzerine bilerek kurdu. Çünkü o dönemde gökyüzünde 5 gezegen olduğuna, güneş ve ay ile bunun 7 ettiğine inanılırdı. İşte bu gerçekten yola çıkılarak güzel Constantinople ya da güzel Estambulumuz 7 tepe üzerine kurulmuştur.


Şunu unutmayalım bugün İstanboel il sınırına göre Çatalca, Hadımköy, Sultanbeyli, Sarıgazi, Silivri, Halkalı akla gelse de eski İstanbul sadece sur içinden oluşuyordu.

İmaj Kaynak: Devianart / Hocu